Potwory i spółka – recenzja książki „Straszydła na co dzień”

Straszydła na co dzień dowody na istnienie

Mariusz Szczygieł i jego Dowody Na Istnienie powracają z kolejną książką z czeskiej serii. Po doskonałych „Świecach w pogańskim gaju” pora na kolejne opowiadania z odrobiną psychodelii i dreszczyku w tle.

„Straszydła na co dzień” to książka już znana polskim czytelnikom. Pierwsze wydanie doczekało się nawet wersji audio czytanej przez wybitnych polskich aktorów. Z kolei historia autora „Straszydeł” czyli Karela Michala oraz jego żony Violi Fischerovej to jeden z mocniejszych akcentów w „Nie ma” Mariusza Szczygła.
Jeśli jesteście fanami serii Stehlík, lub po prostu czeskiej literatury, to po tę książkę możecie sięgać w ciemno. Dostaniecie tutaj wszystko to, za co kocha się naszych południowych sąsiadów. Absurdalny humor, nietypowe sytuacje, prostodusznych uroczych bohaterów, zatęchłe gospody i oczywiście hektolitry piwa. Dodatkowo opowiadanie „Jak Pryszczaka spotkało szczęście” posłużyło za kanwę jednego z bardziej kultowych czeskich filmów (przy jego realizacji pracował Karel Michal). Czechofili nie trzeba już chyba bardziej zachęcać.

„Straszydła na co dzień” – Karel Michal

Ci, dla których „Straszydła na co dzień” będą pierwszym spotkaniem z czeską literaturą, znajdą w opowiadaniach Michala galerię dzikich postaci i sytuacji, jakich nie powstydziłby się Bułhakow (tak książkę rekomenduje na okładce opiekun serii Mariusz Szczygieł). Trop Bułhakowa jest doskonały, bo w końcu spora część „Mistrza i Małgorzaty” rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym. Przygody, które spotykają bohaterów opowiadań przypominają trochę rojenia cierpiącego umysłu. Na swojej drodze spotykają oni takie postaci, jak: kurczak brukarz, biała dama czy zabójca z kanałów. Ciekawe jest jednak to, że w zestawieniu z absurdalną rzeczywistością (która pomimo upływu lat od premiery książki i upadku komuny wciąż niewiele się zmieniła) tytułowe stworzenia, choć z pozoru krwiożercze i mające budzić strach, wzbudzają raczej sympatię. Czyżby największym straszydłem byli po prostu człowiek i codzienność?

Karel Michal

STRASZYDŁA NA CO DZIEŃ

Z czeskiego przełożyła Dorota Dobrew

Dowody na Istnienie, seria Stehlik

Premiera: 04.10.21

-->