5 najciekawszych wydarzeń na Big Book Festival 2016

fot. www.rafalguz.pl

Tegoroczny Big Book Festival odbywa się pod wiele mówiącym hasłem „Wielka ucieczka”. Organizatorzy odżegnują się od politycznych konotacji, więc powody ucieczek przemilczmy, ale chętnie pogadamy o celu tej eskapady. Tym bardziej że w tym roku jest ona wyjątkowo ciekawa, bo festiwal odbędzie się w XVIII-wiecznym pałacu Szustra, zbudowanym na życzenie księżnej Izabeli Czartoryskiej – pisarki i kolekcjonerki książek – oraz w otaczającym go parku Morskie Oko. Uciekać będziemy więc w trawę i literki, bo w programie mnóstwo spotkań i rozmów z pisarzami. W przerwach od intelektualnych eskapad, dużo wesołych atrakcji, bo oczom też trzeba kiedyś dać odpocząć.

Wyjść albo nie wyjść

Wyjść albo nie wyjść
Ponad 400 lat temu Szekspir napisał słynny monolog Hamleta „Być albo nie być” i w sumie przez te 400 lat nic się nie zmieniło. Pytanie nadal aktualne, a odpowiedzi jak nie było, tak nie ma. „Hamlet#Casting” to otwierający festiwal spektakl, w którym z monologiem Szekspira zmierzy się ponad 20 polskich aktorów i aktorek, m.in. Adam Ferency, Olga Bołądź, Antoni Pawlicki czy Weronika Rosati. Oparty na licznych tekstach popkultury, fragmentach rozmów na fejsie i cytatach z seriali dramat to opowieść o poszukiwaniu. Zarówno szczęścia na castingu, jak i sensu życia. Aktorskim bolączkom wtórować będzie Leski i Skubas, którzy zagrają na żywo. Zdecydowanie być!
10.06, 22.30, pałac Szustra

Lek na całe zło

Lek na całe zło
Ciekawe, co by było, gdyby książki były na receptę? Być może wydzielanie sprawia, że coś jest bardziej pożądane, a uczynienie z literatury lekarstwa spowodowałoby gwałtowny wzrost czytelnictwa. Oczywiście zaraz wybuchłaby awantura, którzy pisarze wydają książki refundowane, a na które recepty są pełnopłatne, ale na szczęście to tylko fantazja. W literackim sanatorium, które na dwa dni otworzy się w amfiteatrze, będzie można leczyć się fragmentami „Czarodziejskiej góry”. Każdy chętny zostanie zdiagnozowany, a potem będzie mógł odbywać rekonwalescencję na leżaczku. Szkoda, że nie wystawiają dłuższych zwolnień.
11-12.06, 10.00, amfiteatr

Wyczuchrać się z betów

Wyczuhrac z betów
Kiedy mówiła, nie przebierała w słowach. Lubiła robić skandale i mało co było w stanie ją powstrzymać. Dziś powiedzielibyśmy o niej „pani cięta riposta”. O Zofii Stryjeńskiej za sprawą jej wydanej niedawno biografii napisanej przez Angelikę Kluźniak było ostatnio bardzo głośno. Moda na Zośkę trwa w najlepsze, dlatego dla wszystkich jej fanów został zorganizowany spacer śladami malarki. Dowiemy się, gdzie bywała, gdzie piła kawę i zobaczymy jedną z kamienic na rynku Starego Miasta, którą wciąż zdobi jej polichromia.
11.06, 14.00, zapisy na spotkania@big-book.pl

Śniadanie mistrzów!

Śniadanie mistrzów
Do kawy czy do herbaty? Solo czy w duecie? Podobno śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Nie tylko ze względów kalorycznych, bo wiadomo, że energia to podstawa, ale bardziej z powodu tego, jaki ono ma wpływ na przebieg naszego dnia. Bo dzień rozpoczęty od glutowatej jajecznicy, gderającej kochanki czy deadlinowych maili nie zapowiada niczego dobrego. O tym, jakie sposoby mają na śniadanie pisarze, co jedzą i jak kąskami motywują się do pracy, opowie Małgosia Minta, która wiele pisarskich anegdot zawarła w swojej książce z przepisami na śniadanie „Dzień dobry”.
12.06, 10.00, patio

Naprawdę nie wiemy nic

Naprawdę nie wiemy nic
Jak Staś radził sobie z radykalizmem islamskim? Czego nie powiedział Zagłoba i ile ważyła Jagienka? Jeśli nie przeczytaliście „Krzyżaków”, omijaliście opisy przyrody w „W pustyni i w puszczy”, a wertując „Quo vadis”, mruczeliście pod nosem „dokąd zmierzasz, Henryku?”, to koniecznie musicie wpaść na teleturniej niewiedzy o Henryku Sienkiewiczu. Podczas zabawy będzie można dowiedzieć się wielu nieoczywistych, a nawet gorszących faktów z życia pisarza. Na zachętę dodamy, że jedną drużynę poprowadzi prof. Bralczyk, a drugą Michał Ogórek. Kompromitacje mile widziane.
12.06, 16.00, amfiteatr

Dodaj komentarz

-->