Maria Peszek i „Lolita” inaugurują nowe cykle Big Book Cafe

Maria Peszek big book cafe

Centrum innowacji literackich Big Book Cafe nie zwalnia tempa.  Co miesiąc proponuje udział w kilkunastu wydarzeniach, które można oglądać on-line, transmitowanych wprost z warszawskiego Starego Mokotowa. Jeszcze w marcu zainauguruje dwa nowe cykle nieszablonowych prezentacji literatury – prozy i poezji, tej dawnej i tej dzisiejszej. Wydarzenia można oglądać na żywo na Facebooku, a w retransmisji na kanale You Tube Big Book Cafe.

Big Book Cafe Maria Peszek „Lolita”

We wtorek 23 marca o 20.00 w repertuarze centrum pojawi się nowy cykl Między słowami prezentujący związki poezji z innymi dziedzinami sztuki jak muzyka czy sztuki plastyczne. Bohaterką pierwszego spotkania będzie Maria Peszek. Z wybitną aktorką, wokalistką i autorką tekstów o tym, jak pisze, czym jest dla niej słowo oraz jak szukać mocy w języku rozmawiać będzie Anna Król. Będzie mowa m.in. o zbiorze „Bezwstydnik”, w którym Maria Peszek ukazała swój literacki talent, tworząc mocną, poruszającą opowieść o kobiecości, ciele i opresjach, jakim jest poddawane. Podczas spotkania będzie można zamówić ten poetycki, niezwykły dziennik z autografem artystki.

Maria Peszek Big Book Cafe

W marcu w Big Book Cafe rusza także cykl Evergreen. Pierwszy wieczór, we wtorek 30 marca o 20.00, wypełnią fragmenty „Lolity” Vladimira Nabokova, słynnej powieści o miłosnej relacji dorosłego mężczyzny i trzynastolatki. To niewątpliwe arcydzieło o obsesji, złudzeniach i pożądaniu, do dziś budzi kontrowersje i dyskusje o granice w literaturze. Powieść Nabokova w świetnym tłumaczeniu Michała Kłobukowskiego w marcu wznawia Wydawnictwo W.A.B. W Big Book Cafe historię uwodziciela i ofiary zinterpretują wybitni aktorzy Marek Kalita i Magdalena Koleśnik, a muzykę improwizować będzie aranżer i akordeonista Fabian Włodarek, który współpracuje m.in. z warszawskim Nowym  Teatrem, Teatrem Ateneum, Rozmaitości, Dramatycznym i Studio, gra na żywo w spektaklach Krzysztofa Warlikowskiego, Pawła Miśkiewicza i Łukasza Kosa.  

Big Book Cafe maria peszek

Fot: Look Gawronski

W kolejnych prezentacjach cyklu w aktorskich interpretacjach z muzyką będzie można posłuchać fragmentów m.in. „Procesu” Franza Kafki i „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella.

 

Tu znajdziecie bieżący repertuar Big Book Cafe

-->