Kazimierz wypełniony filmami po (dwa) brzegi

Okres wakacyjny rozpuszcza kinomanów, i nie jest to spowodowane tylko wysokimi temperaturami. Oprócz setek darmowych pokazów plenerowych w większych i mniejszych miastach, na przełomie lipca i sierpnia odbywają się dwa duże festiwale filmowe. Nie zdążą zakończyć się trwające właśnie Nowe Horyzonty, a 2 sierpnia rozpoczną się w Kazimierzu Dolnym Dwa Brzegi.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Grażyna Torbicka, ale niech nie zniechęcają was jej konferansjerskie popisy na wszelakich telewizyjnych galach, serwowane widzom od dziesięcioleci, ponieważ oprócz estrady jej pasją jest kino. Autorka cyklu „Kocham kino” w TVP2 i członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na Dwóch Brzegach zaprezentuje nam wiele polskich i światowych premier oraz przegląd ważnych dzieł z minionego roku. Będą także dwie filmowe retrospektywy: mało u nas znanego, ale nagradzanego na świecie szwedzkiego reżysera Jana Troella i Małgorzaty Szumowskiej, która myśli że jest nowym Kieślowskim, ale nie jest.

W programie także spektakle teatralne, wystawy, koncerty i spotkania z artystami, bo ideą festiwalu jest łączenie sztuk i ludzi. Dobór repertuaru jest bardziej zachowawczy niż na Nowych Horyzontach – jak przyznają organizatorzy Dwóch Brzegów. – Wybieramy tylko takie filmy, w których opowiadana historia współgra z językiem filmowym – czyste eksperymenty, działania typu sztuka dla sztuki, są poza obszarem naszych zainteresowań –. Filmowi konserwatyści i osoby o słabych nerwach na pewno się tu odnajdą.

Najciekawsza będzie sekcja „Świat pod namiotem”, w ramach której przedstawione zostanie kino autorskie i niezależne, wyselekcjonowane na polskich i zagranicznych festiwalach. Oto nasze trzy typy, które warto zobaczyć w Kazimierzu.

„W jego oczach” (2013) („Hoje eu quero voltar sozinho”, „The Way He Looks”)
reż. Daniel Ribeiro

Nagrodzona na Berlinale historia o niewidomym chłopcu, który pragnie uwolnić się od nadopiekuńczej matki i wyjechać do zagranicznej szkoły. Pozna jednak innego chłopca i zweryfikuje swoje plany.

„Czy Noam Chomsky jest wysoki, czy szczęśliwy?” („Is the Man Who Is Tall Happy?”)
reż. Michel Gondry, 2013

Filmowa prezentacja barwnej osobowości Noama Chomsky’ego i jego wywrotowych teorii naukowych. Wszystko okraszone niezwykłymi animacjami obrazującymi opowieści naukowca.

„Dworzec Północny” („Gare du Nord”)
reż. Claire Simon, 2013

Pean na cześć Gare du Nord, największego i najbardziej zatłoczonego francuskiego dworca kolejowego. Na dworcu oprócz połączeń kolejowych dochodzi także do połączeń między ludźmi. Tu niejaki Ismaël połączy się miłosnym splotem z Mathildą.

Dodaj komentarz

-->