Artyści na barykadach – 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Filmoteka Narodowa przygotowała cykl wydarzeń pod hasłem: „Artyści filmowi na barykadach” poświęcony ludziom filmu, którzy w trakcie Powstania dzielnie stawiali czoło okupantowi.

Wielu z nich, tak jak np. Zdzisław Maklakiewicz, Tadeusz Fijewski czy Helena Grossówna, stanęło do walki z bronią w ręku, inni wykorzystując swój talent wokalny i aktorski podnosili na duchu walczących na barykadach żołnierzy (Mieczysław Fogg, Mira Zimińska).

W Powstaniu, zginęli artyści tacy jak: Józef Orwid, Ina Benita i Franciszek Brodniewicz.

Pamiętać także należy o filmowych operatorach, którzy z narażeniem życia rejestrowali przebieg walk i których praca po dziś dzień stanowi najlepsze świadectwo tamtych dni.

Patronami medialnymi cyklu są:
FILMWEB
NASZEMIASTO.PL

***
1 sierpnia w Iluzjonie rozpocznie się przegląd filmów o tematyce powstańczej. W programie znajdą się takie tytuły jak: oparty na prozie Mirona Białoszewskiego – „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego” w reżyserii Marii Zmarz – Koczanowicz, filmy Ewy i Czesława Petelskich: „Urodziny młodego warszawiaka” oraz „Kamienne niebo”, a także nagrodzony Srebrną Palmą w Cannes film Andrzeja Wajdy – „Kanał”.

2 sierpnia o godzinie 19.45 zapraszamy na seans filmu opartego na wspomnieniach Władysława Szpilmana – „Robinson warszawski” – dzieło Jerzego Zarzyckiego o niezwykle skomplikowanych i dramatycznych losach, do którego pierwotny scenariusz napisali: Czesław Miłosz i Jerzy Andrzejewski.
Przed projekcją, o godzinie 19.00, w rotundzie kina rozpocznie się wernisaż multimedialnej wystawy „Artyści na barykadach”. Gościem wieczoru będzie Stanisław Janicki.

26 sierpnia o godzinie 20.00, Marcin Masecki – wielokrotnie nagradzany pianista i kompozytor poruszający się w kręgach muzyki jazzowej, klasycznej i eksperymentalnej (laureat m. in. pierwszej nagrody i złotego medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie), wykona na żywo ilustrację muzyczną do specjalnie przygotowanych na tę okazję – fragmentów kronik z Powstania Warszawskiego zrealizowanych 70. lat temu przez polskich filmowców.

Cykl Artyści na barykadach potrwa od 1 do 29 sierpnia.

Dodaj komentarz

-->