O przyjemności malowania i trudnej sytuacji artystów

Maciej Salamon Prace domowe
Maciej Salamon Prace domowe

Pandemia sprawiła, że Maciej Salamon po latach wrócił do malowania. Konieczność utrzymania rodziny skłoniła go do założenia firmy portretowej. Zaproszony do zrobienia wystawy sportretował wszystkich pracowników galerii – kuratorów, ale też montażystę, elektryka, stolarza, sprzątającego czy strażnika. Pokazuje także inne obrazy powstałe w ostatnim czasie i uczy publiczność rysować. Wystawa Macieja Salamona trwa do 5 kwietnia w Miejscu Projektów Zachęty przy ul. Gałczyńskiego 3 w Warszawie.

Maciej Salamon Zachęta

Latem ubiegłego roku Maciek Salamon powiedział: „Kiedy przyszła pandemia, okazało się, że z rzeczy, które robiłem do tej pory, niczego nie mogę (albo nie muszę robić). I tak po wielu latach przypomniałem sobie, że lubię malarstwo”.

Maciej Salamon Prace domowe

Jak twierdzi artysta, edukacja akademicka stłumiła w nim naturalną przyjemność malowania i dopiero dziwny czas pandemicznego lockdownu mu ją przypomniał. Wpadł wtedy na pomysł założenia Firmy Portretowej M. Salamon, bezpośrednio nawiązującej do sławnej firmy portretowej Stanisława Ignacego Witkiewicza zainaugurowanej w 1928 roku. W wypadku Salamona pomysł stworzenia takiej firmy zrodził się z chęci wypełnienia „podarowanego” przez pandemię wolnego czasu (rodzaj autoironicznej terapii sztuką) oraz z potrzeby utrzymania pięcioosobowej rodziny (firma Witkacego również służyła zarabianiu pieniędzy). Projekt jest śmieszno-gorzkim komentarzem do sytuacji ekonomicznej współczesnego artysty, pozostawionego samemu sobie w trudnych czasach zarazy.

Maciej Salamon Prace domowe

Maciej Salamon przez ostatnie lata zajmował się przede wszystkim rysunkiem, grafiką i projektowaniem graficznym, tworzeniem filmów animowanych i teledysków, a także muzyką. Był również organizatorem życia artystycznego i tatuażystą. W otwartej podczas pandemii firmie artysta maluje niewielkich formatów portrety w formie popiersia. Portrety mają charakter szybkich szkiców. Firma działa w domu — artysta portretuje na podstawie przesłanych zdjęć i, jak większość rodziców pracujących dziś zdalnie, dzieli czas między malowanie a banalne prace domowe, poszerzając definicję tego pojęcia. Przez te kilka miesięcy artyście udało się namalować ponad 100 portretów, głównie twórczych ludzi z pokolenia trzydzieści plus, mieszkających w Trójmieście.

Wystawa w Miejscu Projektów Zachęty była planowana od kilku lat. Po „odzyskaniu przez artystę wiary w malarstwo” zrodził się pomysł pokazania rozwinięcia portretowego projektu oraz innych obrazów powstałych w ostatnim okresie. Artysta zaproponował namalowanie wizerunków wszystkich osób, które przygotowują i obsługują wystawy w galerii — tych z pierwszej linii frontu, ale i tych „niewidocznych”. I tak na ścianach zawisła demokratyczna galeria portretów „wszystkich ludzi MPZ”.

Maciej Salamon Prace domowe

Spośród pokazywanych na wystawie nowych obrazów Salamona wyróżniają się te z popkulturowej serii Tania odzież „portretujące” cenione przez miejskich modnisiów ubrania vintage czy dżinsowe kurtki z emblematami heavymetalowych zespołów. Są też obrazy i film inspirowane fascynującą Salamona i uprawianą przez niego sztuką tatuażu. Inne, niedawno powstałe płótna subiektywnie kopiują klasyczne dzieła historii sztuki. Mogą być odczytane jako kolejny głos w dyskusji o sensie malarstwa dzisiaj.

Maciej Salamon Prace domowe

W dolnych salach wystawy artysta pokazuje filmy z lekcjami rysunku. Projekt żartobliwie komentuje świat youtubowych tutoriali. Zwiedzanie wystawy kończy się w przestrzeni interaktywnej, w której widz może narysować swoją kompozycję i powiesić ją na specjalnie przeznaczonej do tego ścianie, stając się niejako współautorem wystawy. Maciej Salamon to niestrudzony propagator szlachetnej sztuki rysunku.

 

Maciej Salamon (ur. 1984 r.) grafik, muzyk, ilustrator. Mieszka w Sopocie. Studiował na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na której aktualnie prowadzi zajęcia   na Wydziale Rzeźby i Intermediów. Wokalista i gitarzysta duetu Nagrobki. Twórca teledysków i animacji. Prowadzi Galerię Gablotka, która od dwudziestu dziewięciu wystaw prezentuje prace artystów związanych z Pomorzem. Dobry chłopak.

 

Miejsce Projektów Zachęty to przestrzeń-laboratorium, project room, scena artystycznych eksperymentów. Celem organizowanych w nim wystaw jest z jednej strony pokazanie współczesnych prac artystów z Polski i zagranicy, z drugiej – zaprezentowanie efektów ich działań przeprowadzanych specjalnie z myślą o przestrzeni galerii. MPZ pragnie dotrzeć nie tylko do młodego odbiorcy, ale do każdego widza zainteresowanego sztuką najnowszą. Wstęp na wystawy jest bezpłatny.

11 marca, w czwartek o godzinie 18:00 na profilu fb Miejsca Projektów Zachęty odbędzie się spotkanie z artystą i zaproszonymi twórcami prowadzone przez Stanisława Rukszę Dyrektora TRAFO Trafostacji Sztuki w Szczecinie

 

Maciej Salamon. Prace domowe

1 lutego–5 kwietnia

Kuratorka: Magda Kardasz

Współpraca: Monika Kopczewska

-->