Gwiazda izraelskiego soulu wystąpi w Polsce!

Ester Rada zwróciła uwagę krytyków wydanym w 2013 r. mini albumem Life Happens. Materiał w całości napisała i skomponowała sama, a wyprodukował Kutiman – izraelski producent, muzyk i artysta wizualny. Od wydania płyty popularność artystki rośnie – odbyła długą trasę koncertową po USA, Kanadzie i Europie, była też gościem festiwalu Glastonbury. W 2014 roku nagrała debiutancki album – Ester Rada. Już w październiku będziemy mieć okazję posłuchać jej w Warszawie!

Ester Rada

Także w 2015 r. Rada została zaproszona do współpracy przy unikalnej serii albumów z muzyką nagrywaną na pustyni. Jej twórcami są Rejoicer, izraelski producent oraz saksofonista Eyal Talmudi. Seria jest eksperymentem – zaproszeni muzycy grają freestyle, a Ester śpiewa i rapuje, swobodnie żonglując językami między angielskim, hebrajskim i amharskim (etiopski). Miejsce nagrania płyty, z dala od miasta, pozwoliło muzykom na większą swobodę i poddanie się wpływom krajobrazu. W nagraniach łączą blues, hip-hop, afrobeat, R&B i elementy tradycyjnej muzyki etiopskiej. Album Diving Shadows z udziałem Rady jest drugą płytą wydaną w tej serii. Na płycie pojawia się także producent płyt Ester, Kutiman, który wywołał sensację w internecie za sprawą albumu Thru-You. Połączył na nim różne klipy z serwisu You Tube. Światowy sukces projektu przełożył się na ponad 11 milionów odsłon w serwisie.

Rada wśród najważniejszych inspiracji wskazuje Ninę Simone, Erykah Badu i Lauryn Hill. Alicia Keys, której koncert otwierała w Izraelu, była nią zachwycona: – Zgłębiła stary amerykański soul, funk i jazz tak dokładnie, że może uchodzić za gwiazdę w każdym z tych gatunków – mówiła Keys.

Ester Rada

Kim jest Ester Rada?

Ester Rada urodziła się w Izraelu w 1985 r. w rodzinie etiopskich imigrantów. Długo miała problemy
z zaakceptowaniem swojego dziedzictwa kulturowego: – Kiedy miałam sześć lat, powiedziałam mamie, że nie chcę już mówić po amharsku. Byłam zagubiona. Wolałam być Izraelką niż Etiopką, żeby nie wyróżniać się z tłumu.
Koncert Mulatu Astatke, legendy etiopskiej muzyki jazzowej, w Izraelu natchnął ją do powrotu do korzeni. Zaczęła łączyć motywy izraelskie i etiopskie z muzyką, którą znała z MTV. Znalazła własny język. Dziś jest jedną z najlepiej zapowiadających się twórczyń młodego pokolenia w Izraelu.

Ester Rada wystąpi w niedzielę, 01.10.2016
12.Festival Skrzyżowanie Kultur / GŁOSY

3 komentarze

Dodaj komentarz

-->