Z koszykiem wśród komiksów – sierpniowe premiery!

Reportaż, dramat obyczajowy i fantastyka – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w sierpniu!

Dużo dobrych nazwisk (Chris Claremont, Andy Kubert, Chris Bachalo) i postać, która daje wręcz nieograniczone możliwości (Wolverine). Do tego tylko trzy kolory: biały, czarny i czerwony. „Wolverine. Czerń, biel i krew” to antologia krótkich opowieści, która zapowiada się dość obiecująco. Logan jest przecież najciekawszym X-Menem, antybohaterem i outsiderem, z mroczną przeszłością i mglistą przyszłością. Fabularnie można go ogrywać na wiele sposobów. Pewnie znajdą się w tym zbiorze słabsze komiksy (taki urok antologii), ale liczę na przynajmniej na kilka krwistych, które choć otrą się o posthumanizm, wykluczenie i zemstę.

Gipi (pseudonim Gian-Alfonso Pacinottiego) to jeden z tych twórców, którego kolejne dzieła trzeba znać. Artysta łączy komiks z książką obrazkową, porusza tematy związane z pamięcią i rodziną, wojną i przemocą. „Wyjątkowe chwile ze sztucznymi brawami” to kilka nakładających się na siebie linii narracyjnych. Są kosmonauci, syn czuwający przy łożu śmierci matki i jaskiniowiec. Kompletnie nie wiem, o czym to będzie. Zdecydowanie muszę to przeczytać. To przecież Gipi!

Guy Delisle to mistrz autobiograficznego reportażu. Czytelnika zabierał do Birmy, Izraela, Chin i Korei Południowej. W „Kronikach młodości” zaprasza do Quebecu, swojego rodzinnego miasta, w którym pracował w fabryce papieru. Spodziewam się charakterystycznego dla Kanadyjczyka spojrzenia z boku, sarkastycznego humoru i misternego budowaniu z detali. Nie można pominąć tego albumu.

 

Wolverine. Czerń, biel i krew
Antologia
Mucha Comics 2021

Kroniki z młodości
Guy Delisle
Kultura Gniewu 2021

Wyjątkowe chwile ze sztucznymi brawami
Gipi
Timof Comics 2021

-->