Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż

W Muzeum POLIN została otwarta wystawa jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, Wilhelma Sasnala. Znajdą się na niej obrazy i rysunki, które opisują pejzaż i znajome w nim postaci. Jest to pejzaż po Zagładzie.

Obrazy Wilhelma Sasnala cieszą się międzynarodowym uznaniem. W Polce pokazywane są rzadko. Wystawa w Muzeum POLIN jest pierwszą indywidualną prezentacją jego twórczości w polskim muzeum, obejmującą prace powstałe w ciągu minionych dwudziestu lat.

Dlaczego temat żydowski, a w szczególności temat Zagłady jest tak ważny dla artysty?
– Z jakiegoś nieświadomego poczucia braku, który trudno zdefiniować. A może z poczucia winy, jakie, będąc wychowanym w tradycji chrześcijańskiej Polakiem, noszę. Żydowskimi tematami nie zainteresowałem się na pewno z sentymentu, bardziej z własnej troski. I teraz jest mi łatwiej, bo wiele tematów przerobiłem i je nazwałem. Jan Tomasz Gross ma rację, mówiąc: “Polacy powinni to załatwić dla siebie, nie dla kogoś – odpowiada Sasnal.

Wystawa zachęca widzów do osobistych interpretacji i dialogu z historią. Ciekawa propozycją nie tylko dla osób zainteresowanych relacjami polsko-żydowskimi, ale także dla wszystkich, którym są emocjonalnie nieobojętne sprawy dzisiejsze, w ich wymiarze społecznym, politycznym i poetyckim.

Ekspozycja potrwa do 10 stycznia 2022 roku. Wstęp płatny.
Bilety do nabycia pod adresem: Wybierz termin – Muzeum Historii Żydów Polskich (polin.pl)

Zdjęcia: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 

-->