Wystawa: „Codzienne formy oporu”

Wystawa „Codzienne formy oporu w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski opowiada o sposobach radzenia sobie w sytuacjach konfliktów zbrojnych czy katastrof ekologicznych, gdzie dotychczasowe metody zawiodły. Troska, czułość, uważność, pielęgnacja roślin, będące zwyczajowo kobiecą domeną, praktykowane są w pozostającej od przeszło 70 lat pod okupacją Palestynie.

Realizując długofalowy projekt „Codzienne formy oporu”, chcemy przybliżyć polskiej publiczności wątki istotne dla palestyńskiego tu i teraz. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakiego znaczenia nabierają we współczesnym kontekście tematy powiązane z tradycją i etosem mieszkańców tego kraju – podróżowanie, gościnność, natura. W związku z obecną sytuacją polityczną zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie program wzmacnia świadomość znaczenia oddolnych praktyk demokratycznych. Szczególnie w czasach nasilającego się autorytaryzmu – mówi kuratorka projektu Ika Sienkiewicz-Nowacka.

W wystawie zostały zebrane projekty, które eksponują praktyki pomagające zachować człowieczeństwo i stawić opór w czasie zawirowań społecznych, politycznych czy ekologicznych nie tylko na terenie okupowanej Palestyny. Artyści biorący udział w wystawie unikają retoryki politycznej, skupiają się natomiast na pielęgnowaniu pamięci i budowaniu palestyńskiej tożsamości poprzez odwoływanie się do dawnych zwyczajów i tradycji.

Wystawa potrwa od 23/07/2021—21/11/2021

Więcej informacji: https://u-jazdowski.pl/program/wystawy/codzienne-formy-oporu

 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->