Wystawa „Vodou Politics”

Wystawa Vodou Politics przedstawia kontekst polityczny i historyczny, rozpoczynając opowieść od obrazów Jacques’a Pierre’a o tym samym tytule, by następnie skupić się na dwóch przykładach współczesnej sztuki haitańskiej. Abstrakcyjnych pracach na papierze Ronalda Mevsa oraz obrazach vodou młodych artystów ze szkoły Charles Art Jerry.

Intensywnie narracyjne prace Jacques’a Pierre’a są próbą ujęcia złożoności kultury Haiti – jej kolonialnej historii, współczesnej polityki zdominowanej przez wpływy Stanów Zjednoczonych i niezwykle skomplikowanej wszechobecnej religii vodou.

Postkolonialne prześladowania vodou doprowadziły do systematycznego niszczenia obiektów kultu oraz spowodowały dotkliwy brak wizualnej reprezentacji kultury i historii. Można się zastanawiać, czy haitański malarz nie jest ofiarą tej historii bez obrazów wytwarzającej rodzaj pragnienia, które determinuje uporczywą narracyjność haitańskiego malarstwa. Z moimi własnymi fantazjami powróciłem do natury. Nie natury w wymiarze realnym, ale nadprzyrodzonym – mówi Ronald Mevs.

Szkoła malarstwa vodou Charles Art Jerry powstała w slumsach Port-au-Prince, stolicy Haiti. Jako bezpłatna szansa dla dzieci i młodzieży na nauczenie się rzemiosła, co w przyszłości może im ułatwić znalezienie pracy. Dochód ze sprzedanych prac wraca do młodych ludzi, którzy dzięki temu mogą lepiej radzić sobie w życiu codziennym lub szukać innych możliwości kształcenia.

Vodou Politics

Wystawa Fundacji Asoto w Galerii Jednostka

19.08–05.09.2021

weekend zamknięcia: 04–05.09.2021, godz. 12.00–18.00

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->