Wystawa obrazu „Przysięga Witolda” Jana Styki w Łazienkach Królewskich

W nowo wyremontowanych Stajniach Kubickiego w Muzeum Łazienki Królewskie już od 9 września do 14 listopada 2021 r. będzie można podziwiać monumentalny obraz “Witold przysięga zemstę Krzyżakom na tle płonącego Kowna” autorstwa Jana Styki, jednego z najsłynniejszych polskich malarzy symbolistów.

Muzeum Łazienki Królewskie zorganizowało ekspozycję z okazji 30. rocznicy wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą. Dzieło Jana Styki (1858-1925), jednego z najsłynniejszych polskich malarzy symbolistów, batalistyka i współautora “Panoramy Racławickiej”, pochodzi z 1901 r. Powstało w Paryżu, gdzie artysta mieszkał wówczas z rodziną. Na wykonanie monumentalnego obrazu Styka poświęcił ponad rok pracy.

Co przedstawia obraz Jana Styki?

Dzieło jest gloryfikacją księcia Witolda (1354 [?]-1430; od 1398 r. wielki książę litewski), wybitnego wodza i polityka, który na przełomie XIV i XV w. odcisnął silne piętno na dziejach Litwy i całego regionu. Na obrazie książę przedstawiony został w otoczeniu kilku czołowych przedstawicieli dynastii Giedyminowiczów, władającej Litwą od końca XIII w., z której wywodzą się Jagiellonowie.

W tle widać płonący zamek w Kownie, uznawany za wrota do Litwy środkowej, wielokrotnie będący areną zmagań z Zakonem Krzyżackim. Jego zdobycie przez Krzyżaków w 1362 r. jest pierwszym wydarzeniem odnotowanym w dziejach miasta.

Cennik i godziny otwarcia wystawy

Wystawa czynna będzie od wtorku do czwartku w godz. 10.00-16.00 oraz od piątku do niedzieli w godz. 10.00-18.00. Wstęp na podstawie biletu do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa – Oddział Muzeum Łazienki Królewskie, tj. 16 zł – bilet normalny, 8 zł – ulgowy, 1 zł – dzieci od lat 7 i młodzież do 26. roku życia; w piątki zwiedzanie bezpłatne.

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->