Top 5 laureatów tegorocznych Antynobli

antynoble 2016

Statuetka, uścisk dłoni i 10 bilionów dolarów. Zimbabwiańskich. Czyli – mniej więcej – cztery dolce. Taką nagrodę otrzymują zwycięzcy szczególnych nagród – Antynobli. Uroczystość odbyła się 22 września na Uniwersytecie Harvarda w Bostonie i, jak co roku, oczarowała publikę. Sami laureaci również nie mogli narzekać na brak wrażeń – nagrody wręczali laureaci prawdziwych Nagród Nobla (chemik Dudley Herschbach, ekonomista Eric Maskin, biochemik doktor Rich Roberts i fizyk Roy Glauber), poprzebierani w stroje szalonych naukowców, a imprezę uświetniły eksperymenty przedstawiające naukę jako dobrą zabawę.

Jaki jest związek podatku spadkowego z datą śmierci? Jakie spodnie powinien nosić szczur? Czy piasek może mieć osobowość? Czy absurdalne badania osiągające niebotyczny poziom absurdu to wiedza bezużyteczna, czy może przyszłość nauki? Poznajcie laureatów, którzy w tym roku przykuli szczególnie naszą uwagę.

ig nobel, antynoble

Jakie spodnie powinien nosić szczur?

W dziedzinie badań nad płodnością nagrodę pośmiertnie otrzymał Ahmed Shafik. Naukowiec zbadał to, czy na życie seksualne szczurów może wpłynąć materiał noszonych przez nich… spodni. Szczury, które nosiły spodnie wykonane z poliestru lub jego mieszanki z bawełną / wełną wykazywały mniejszą aktywność seksualną z powodu ładunków elektrostatycznych na włóknach poliestrowych. Profesor sugerował, że wyniki badań mają swoje przełożenie także na ludzi.

Wpływ Drogi Mlecznej na toczenie kału przez żuki

To badanie z pewnością zasłużyło na podwójnego antynobla. Zdobył go pięcioosobowy zespół naukowców badający wpływ Drogi Mlecznej na wędrówki żuków toczących kulkę kału. Zespół naukowców udowodnił, że żuk gnojowy jest pierwszym zwierzęciem, używającym do nawigacji Drogi Mlecznej. Gratulujemy!

Żyć jak koza

koza, antynoble 2016

Thomas Thwaites stworzył specjalne protezy kończyn, by poruszać się jak koza. W ten sposób spędził w Alpach całe trzy dni razem ze stadem badanych przez siebie zwierząt. Twierdzi, że żywił się tylko trawą. Napisał również siążkę, w której opisał swoje życie wśród kóz. Nosi ona tytuł „Wakacje od bycia człowiekiem”. Za swój wysiłek otrzymał antynobla w dziedzinie biologii i rozgłos w mediach.

Jaką osobowość ma skała?

Nagroda w dziedzinie ekonomii przyznana została Markowi Avisowi za opisanie osobowości skał z perspektywy marketingowej. Podczas jego badań, okazało się, że różnie wyglądającym fragmentom rozmaitych skał ludzie biorący udział w eksperymencie stosunkowo jednogłośnie przypisywali szczerość, serdeczność, inteligencję, czy złośliwość. Według naukowców, wyniki te mają służyć użyciu kamieni w reklamie i marketingu.

Trylogia o kolekcjonowaniu owadów

Lubisz pisać, ale nie wiesz, czy tematyka twojej książki porwie tłumy? Nie martw się, Fredrik Sjoberg otrzymał właśnie nagrodę Antynobla z literatury za trylogię o kolekcjonowaniu owadów. Zmotywowany?

Jaki cel mają Antynoble? Organizatorzy zapewniają, że nie tylko rozrywkowy. Wszystkie nagrodzone badania mają najpierw rozbawić, a potem skłonić do refleksji. Dobrym tego przykładem może być szczególne wyróżnienie w dziedzinie chemii, które otrzymała firma Volkswagen za “rozwiązanie problemu nadmiernej emisji spalin”. Przedstawiciele firmy niestety nie zgłosili się po odbiór nagrody.

352 komentarze

Dodaj komentarz

-->