Tańcząca legenda wciąga na scenę. Jérôme Bel na festiwalu Ciało/Umysł

Jérôme Bel udowadnia, że tańczyć może, a co więcej – potrafi – każdy. Światowej sławy choreograf przyjeżdża w lipcu do Warszawy, by wspólnie z mieszkańcami miasta zrealizować specjalne wcielenie „Gali”. Rusza sprzedaż biletów na premierowe spektakle.

Pragniemy coraz mocniej i wyraźniej wpisywać fascynującą sztukę tańca współczesnego w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej

mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektorka festiwalu Ciało/Umysł. Stąd też pomysł zaproszenia do Warszawy Jérôme’a Bela, który wraz z profesjonalistami i amatorami stworzy unikatowy taneczny spektakl. Polska premiera „Gali” planowana jest 11 i 12 lipca na scenie Nowego Teatru w ramach inauguracji festiwalu Ciało/Umysł.

Taniec dla każdego

Francuski tancerz i choreograf, zafascynowany Piną Bausch i Anną Teresą De Keersmaeker, bywa nazywany współczesnym filozofem tańca. Jérôme Bel nie uznaje podziału na sztukę wysoką i niską, jednocześnie bawiąc się oczekiwaniami publiczności wobec spektaklu. Jest uważany za jednego z czołowych przedstawicieli ruchu „non-dance”.

Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. „Gala” to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko go ogląda. To odświeżające i oczyszczające doświadczenie

podkreśla Edyta Kozak.
Spektakl „Gala” został po raz pierwszy zrealizowany w 2015 roku z mieszkańcami paryskich przedmieść. Od tamtej pory Bel podróżuje po świecie i zaprasza do współpracy ludzi różnych kultur i narodowości. „Gala” powstała już m.in. w Niemczech, Portugalii, Singapurze, Brazylii i Kanadzie. Tym razem to wśród warszawiaków Jérôme Bel odnalazł 20 wykonawców o zróżnicowanym pochodzeniu i wieku.

Francuz prezentuje nowatorskie i naturalne podejście do tańca. Łączy na scenie profesjonalistów i amatorów, udowadniając, że teatr to wspólnota zarówno tych, którzy stoją na scenie, jak i pod sceną. W swoich realizacjach, przede wszystkim
w dotychczasowych edycjach „Gali”, Bel tchnął życie w powiedzenie „tańczyć każdy może” i udowodnił, że każdy to potrafi.

Pogoń za doskonałością

Wiodącym motywem tegorocznej 16. edycji festiwalu jest czas. W „Gali” Jérôme Bel bada pamięć ciała oraz społeczny wymiar czasu w tańcu pop. Porusza także problem utopijnej pogoni za czasem i nieosiągalną doskonałością, a poprzez uczestników w różnym wieku i ich cielesność sięga do pamięci biologicznej. – Odkrywa zapisane w ciele, lecz nieuświadomione formy ruchu, taneczne klisze
i wyobrażenia – dodaje dyrektor festiwalu.

Jérôme Bel wystąpi na festiwalu Ciało/Umysł już po raz piąty. W 2001 roku pokazał na nim swój pierwszy spektakl zatytułowany własnym imieniem i nazwiskiem „Jérôme Bel”. Od tego czasu co kilka lat wraca do Polski na festiwal, by prezentować własne perfromanse lub realizować je z polskimi tancerzami. W 2005 roku zaprezentował ,,Shirtology”, w którym rozmawiał z widzami za pomocą T-shirtów oraz wygłosił swój słynny wykład na temat założeń kontrowersyjnego spektaklu ,,The Last Performance”. W 2012 roku zrealizował ,,The Show Must Go On”, a w 2013 – ,,Disabled Theatre”.

Bilety na spektakl „Gala” w cenie 30-50 zł są już dostępne w sprzedaży w siedzibie Nowego Teatru (Warszawa, ul. Madalińskiego10/16) oraz sieci eBilet oraz w punktach sprzedaży firmy (m.in. sieci salonów Empik).

Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce,
w tym roku prezentuje się w nowej, rozbudowanej formule. Pierwsze wydarzenia już za nami, lipiec przyniesie premierę „Gali” Jérôme’a Bela, natomiast większość spektakli
i performance’ów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów, planowane są od 29 września do 10 października.

Więcej na www.cialoumysl.pl

Dodaj komentarz

-->