Popularny słownik wybrał słowo roku. Można było się tego spodziewać

źródło: Pixabay

Jeden z najpopularniejszych słowników języka angielskiego, Collins Dictionary, tradycyjnie zaprezentował swoje słowo roku. W 2017 został nim termin “fake news“, który zdobył ogromną popularność dzięki częstemu używaniu go przez Donalda Trumpa podczas kampanii prezydenckiej i po wygranych wyborach. Także w Polsce. Statystyki mówią, że od 2016 roku jego użycie wzrosło aż o 365 procent!

“Fake news” (dosłownie “fałszywe wiadomości”) to neologizm, który odnosi się do informacji nie mających pokrycia w rzeczywistości i opierających się na celowej dezinformacji lub oszustwie. Rozprzestrzenia się głównie przez media społecznościowe, ale także przez radio, telewizję czy prasę. Zwycięski termin oczywiście zostanie dodany do następnego wydania Słownika Collinsa.

Inne słowa, które w tym roku walczyły o miano najpopularniejszego, w dużej mierze także dotyczyły polityki i życia społecznego. Ale było też kilka wyjątków – w rankingu wysoko znalazły się np. stosowane jako przymiotnik i odnoszące do Instagrama słowo “Insta“, uwielbiany przez internautów “unicorn“, czyli jednorożec oraz ekstremalnie popularny “fidget spinner“.  Cała lista dostępna jest TU

Dodaj komentarz

-->