W Krakowie rusza OFF Camera. Polecamy najciekawsze filmy festiwalu

Odbywająca się w Krakowie między 27 kwietnia a 6 maja 11. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego to nie tylko filmowa majówka, ale istne święto tego medium, epatującego nieskończoną ilością historii i obrazów, otwartego na interpretacje, różnorodność i ciągłe poszukiwanie nowych, nieodkrytych dotąd terytoriów.

Na festiwalu spotka się kilka tematycznych sekcji specjalnych. I tak „Working Class Hero” umożliwi widzom śledzenie bohatera klasy pracującej – zobaczymy tu utrzymany w estetyce mockumentary „Tak mi dopomóż Bóg” oraz „Daphne” Petera Mackie Burnsa, z bohaterką uwikłaną w samotność, niezdecydowanie i codzienność.

Będą też „Nasto dramy”, jakby stworzone do poruszania niewygodnych tematów. O tym więc, jak rodzi się zło, dowiemy się z filmu „Mój przyjaciel Dahmer” – historii dorastania jednego z najsłynniejszych amerykańskich seryjnych morderców. Zupełnie przeciwną (i pogodną) wizję dorastania przedstawi we „Freak Show” żona Stinga, Trudie Styler.

Na OFF Camera, w sekcji „Zemsta jest słodka”, znajdzie się też miejsce na filmy o zemście, takie jak „Love Me Not”, obraz dotykający aktualnej sytuacji społeczno-politycznej Grecji, czy „Princesita” – skupiający się na nietypowym dzieciństwie w Chile. W sekcji „Zawód: Artysta?” poznamy też kilka historii gwiazd, jak w „Chasing Trane: Historia Johna Coltrane” czy traktującym o świecie high fashion „The Gospel According to André”.

W ramach Konkursu Głównego “Wytyczanie Drogi” zostanie przyznana Krakowska Nagroda Filmowa, w wysokości 100 tys. dolarów. Przyzna ją Jury pod przewodnictwem Małgorzaty Szumowskiej, które oceni dziesięć pierwszych lub drugich filmów reżyserów z całego świata, wśród nich m.in. “Wieżę. Jasny dzień” Jagody Szelc i “Cichą noc” Piotra Domalewskiego. Oprócz Szumowskiej w Jury zasiądą aktorzy Gina Gershon i Thomas Kretschmann. 

Ponadto krakowska publiczność jako pierwsza w Polsce zobaczy „Prawdziwą historię” Romana Polańskiego. Laureat Oscara, reżyser takich hitów, jak „Dziecko Rosemary” czy „Nóż w wodzie” przeniósł na ekran bestsellerową powieść Delphine de Vigan. W rolach głównych Emmanuelle Seigner i Eva Green. 

Więcej informacji na https://offcamera.pl

Dodaj komentarz

-->