Roman Polański i Bill Cosby usunięci z Akademii Filmowej

Uwikłani w skandale na tle seksualnym legendarni twórcy oficjalnie przestali być członkami jednej z najważniejszych organizacji w Hollywood. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej, najbardziej znana z przyznawanej przez siebie co roku nagrody, Oscara, zagłosowała 1 maja za wydaleniem aktora i reżysera ze swojego grona.

Zarząd Akademii pragnie w ten sposób nadal popierać standardy etyczne, które wymagają od jej członków przestrzegania wartości w zakresie poszanowania godności ludzkiej – można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu Akademii.

Tym samym organizacja postąpiła z Billem Cosby i Romanem Polańskim tak samo, jak z wydalonym w październiku 2017 roku Harvey’em Weinsteinem, który również oskarżony był  o molestowanie.

Cosby, amerykański aktor i komik, w zeszłym tygodniu został uznany winnym w trzech rozważanych przez sąd sprawach, dotyczących molestowania w 2004 roku byłej koszykarki Andrei Constand. Tym samym został skazany na 30 lat pozbawienia wolności.

Polański natomiast oskarżony był o podanie środków usypiających i alkoholu 13-letniej Samancie Gaimer oraz uprawianie z nią seksu, co według kalifornijskiego prawa traktowane jest jako gwałt. Historia miała miejsce w 1977 roku i od tego czasu, po nagonce i ucieczce polskiego reżysera z USA, filmy kręcił w Europie . Był jednak w dalszym ciagu aktywnym członkiem Akademii Filmowej, a w 2003 także beneficjentem jej nagrody – Oscara przyznano mu za film “Pianista”.

Dodaj komentarz

-->