Ogłoszono nominacje do Oscarów 2018. Polski film z szansą na statuetkę

źródło: materiały promocyjne

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych Oscarów. 90. ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za rok 2017, odbędzie się 4 marca 2018 roku w Dolby Theatre w Hollywood. Poprowadzi ją, drugi raz z rzędu, komik Jimmy Kimmel.

Nominacje zostały ogłoszone w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills, przez aktorkę Tiffany Haddish oraz aktora i reżysera Andy Serkisa. W krótkich klipach promujących poszczególne kategorie wystąpiły m.in. Gald Gadot, Zoe Saldana Rebel Wilson, Salma Hayek i Michelle Rodriguez. 

Na najwięcej – bo aż 13 Oscarów ma szansę film “Kształt Wody” Guillermo del Toro. Na drugim miejscu uplasowała się “Dunkierka” z 8 nominacjami. Dobrze poradziły sobie mniejsze, bardziej “alternatywne” filmy – “Uciekaj!” i “Lady Bird”, uwielbiane przez krytyków i widzów. Nie zawiedli stale nominowani – rekordzistka Meryl Streep, która właśnie nominowana została 21. raz (!) oraz Denzel Washington – to jego 8. szansa na oscarową wygraną.  Na oscarowej liście jest też polski akcent – nominowany w kategorii najlepszy film animowany eksperymentalny obraz „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana i ze scenariuszem m.in. Jacka Dehnela.

Oto pełna lista nominowanych:

Najlepszy film:

“Tamte dni, tamte noce” 

“Czas Mroku”

“Dunkierka”

“Uciekaj!”

“Lady Bird”

“Nić widmo”

“The Post”

“Kształt wody”

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepszy reżyser:

“Dunkierka – Christopher Nolan

“Lady Bird” – Greta Gerwig

“Nić widmo”- Paul Thomas Anderson

“Uciekaj!” – Jordan Peele

“Kształt wody” – Guillermo del Toro

Najlepsze zdjęcia:

“Blade Runner 2049”

“Czas Mroku”

“Dunkierka”

“Mudbound” 

“Kształt wody”

Najlepszy film zagraniczny:

“Fantastyczna kobieta – Chile

“The Insult” – Liban

“Niemiłosć” – Rosja

“Dusza i ciało” – Węgry

“The Square” – Szwecja

Najlepszy film animowany:

“Dzieciak rządzi”

“The Breadwinner”

“Coco”

“Fernando”

“Twój Vincent”

Najlepszy aktor:

Timothée Chalamet – “Tamte dni, tamte noce”

Daniel Day-Lewis – “Nić Widmo”

Gary Oldman – “Czas mroku”

Daniel Kaluuya – “Uciekaj!”

Denzel Washington – “Roman J. Izrael, Esq.”

Najlepsza aktorka:

Sally Hawkins – “Kształt wody”

Frances McDormand – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Margot Robbie – “I, Tonya”

Saoirse Ronan – “Lady Bird”

Meryl Streep – “The Post”

Najlepsza aktorka drugoplanowa:

Mary J. Blige – “Mudbound”

Allison Janney – “I, Tonya”

Lesley Manville – “Nić Widmo”

Laurie Metcalf – “Lady Bird”

Octavia Spencer – “Kształt wody”

Najlepszy aktor drugoplanowy:

Willem Dafoe – “Florida Project”

Woody Harrelson -„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Richard Jenkins – “Kształt wody”

Christopher Plummer – “Wszystkie pieniądze świata”

Sam Rockwell – „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepszy scenariusz oryginalny:

“I tak cię kocham”

“Uciekaj!”

“Lady Bird”

“Kształt Wody”

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepszy scenariusz adaptowany:

“Tamte dni, tamte noce”

“Disaster Artist”

“Gra o wszystko”

“Logan”

“Mudbound”

Najlepszy dokument krótkometrażowy:

“Eddith+Eddie”

“Heaven Is A Traffic Jam On The 405”

“Heroine” 

“Knife Skills”

“Traffic Stop”

Najlepszy dokument:

“Abacus: Small Enough to Jail”

“Visages villages”

“Icarus”

“De sidste mænd i Aleppo”

“Strong Island”

Najlepszy film krótkometrażowy:

“My Nephew Emmet”

“Silent Child”

“DeKalb Elementary”

“The Eleven o’cock”

“Watsu Wote/All of us”

Najlepszy animowany film krótkometrażowy:

“Dear Basketball”

“Garden Party”

“LOU”

“Negative Space”

“Revolting Rhymes Part One”

Najlepsza ścieżka dźwiękowa:

“Dunkierka” – Hans Zimmer

“Nić widmo” – Jonny Greenwood

“Kształt wody” – Alexandre Desplat

“Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi” – John Williams 

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” – Carter Burwell

Najlepsza piosenka:

“Mighty River” – Moudbound – Raphael Saadiq, Mary J. Blige

“The Mystery of love” – “Tamte dni, tamte noce” – Sufjan Stevens

“Remember me” – “Coco” – Kristen Anderson-Lopes, Robert Lopes

“Stand up for something” – “Marshall” – Andra Day, Common

“This is me” – “Król rozrywki” – Benj Pasek, Justin Paul

Najlepszy montaż dźwięku:

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkierka”

“Kształt wody”

“Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”

Najlepszy dźwięk:

“Baby Driver”

“Blade Runner 2049”

“Dunkierka”

“Kształt wody”

“Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”

Najlepsza scenografia:

“Piękna i Bestia

“Blade Runner 2049”

“Czas mroku”

“Dunkierka”

“Kształt Wody”

Najlepsza charakteryzacja:

“Czas mroku”

“Powiernik Królowej”

“Cudowny chłopak”

Najlepsze kostiumy:

“Piękna i Bestia”

“Czas mroku”

“Nić Widmo”

“Kształt wody”

“Powiernik królowej”

Najlepszy montaż:

“Dunkierka”

“Baby Driver”

“I, Tonya”

“Kształt wody”

„Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”

Najlepsze efekty specjalne:

“Blade Runner 2049”

“Strażnicy Galaktyki vol. 2”

“Kong: Wyspa Czaszki”

“Gwiezdne Wojny: Ostatni Jedi”

“Wojna o Planetę Małp”

715 komentarzy

Dodaj komentarz

-->