Najciekawsze książkowe nowości dla miejskich dzieciaków.

Ruchome warszawskie widoczki, potwór, który urządza miasto i wyprawa na Słodką Bułeczkę. Przedstawiamy najciekawsze książkowe nowości dla miejskich dzieciaków.

„Aktivist” nie jest magazynem parentingowym – zdajemy sobie z tego sprawę, ale cenimy dobre książki. Nawet jeśli są dla tych młodszych. Z tego też powodu (oraz z okazji 1 czerwca, jasna sprawa) przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych książkowych nowości dla dzieciaków, które w dodatku powinny spodobać się także dorosłym.

Współczesne książki dla dzieci to dobrze narysowane, często świetnie zaprojektowane wydawnictwa. Pomagają oswajać leki i mierzyć się z najtrudniejszymi wyzwaniami i emocjami. A także, coraz częściej zwracają uwagę na ważne codzienne kwestie takie jak ekologia czy – co wcale nie mniej ważne, np. konstrukcja miejskiej przestrzeni. Wybraliśmy dla was najciekawsze nowości z najlepszych wydawnictw. Idealne na prezenty, bez względu na okazję.

 

Miasto Potwór

“Miasto Potwór” wyd. Kropka

„Miastopotwór”

Autorzy: Joanna Guszta, Przemek Liput

Wydawnictwo: Kropka

Potwór z morskich głębin trafia do Miastoszewa. Wbrew pozorom nie po to, by pożreć miasteczko jak kanapkę z betonem i asfaltem, ale by zrobić w mieście porządki. I przypomnieć mieszkańcom, że w miejscu, gdzie się mieszka potrzebne są drzewa, a zupełnie zbędne wielkoformatowe reklamy i wizualny chaos.

 

"Piżamorama". Wyd. Wytwórnia

“Piżamorama”. Wyd. Wytwórnia

„Piżamorama. Warszawa”

Autorzy: Bertrand Frederique, Michael Leblond

Wydawnictwo: Wytwórnia

Kolejna z serii książek z obrazkami, które wprawia w ruch specjalna prążkowana folia. Tym razem chłopiec w pasiastej piżamce rusza na wyprawę po Warszawie. Migające światła i poruszające się tramwaje robią na dzieciakach wrażenie, a przy okazji można sobie porozmawiać o najbardziej charakterystycznych punktach architektonicznych stolicy. Wrażenie psuje trochę wyraźnie wyeksponowane logo sponsora Stadionu Narodowego, które bije po oczach w spójnej graficznie książeczce. Ale ten zgrzyt zauważą tylko dorośli.

„Petra”

Autorka: Marianna Coppo

Wydawnictwo: Wytwórnia

Poetycka i minimalistyczna opowieść o Petrze, która potrafi odnaleźć sens życia, w każdych okolicznościach i przekonuje, że nieważne kim jesteś, skoro możesz być kim chcesz. Po lekturze inaczej popatrzycie na znajdowane przy drodze kamienie!

„Kiedy nadchodzi smutek”

„Kiedy nadchodzi smutek”

„Kiedy nadchodzi smutek”

Autorka: Eva Eland

Wydawnictwo: Mamania

Smutek czasami przychodzi i nie ma co chowac go do szafy. Lepiej z nim pogadać, porysować, albo pójść na spacer. Ładnie narysowana i mądra książeczka o tym, jak radzić sobie z uczuciami, które czasami pojawiają się nieproszone.

„Łysol i Strusia: Lekcje Niegrzeczności”

„Łysol i Strusia: Lekcje Niegrzeczności”

„Łysol i Strusia: Lekcje Niegrzeczności”

Autor: Marcin Wicha

Wydawnictwo: Mamania

Lubimy czytać Marcina Wichę (autora m.in. nagrodzonej nagroda Nike książki „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”) nawet jeśli pisze dla dzieciaków. „Lekcje…” to lektura dla starszych przedszkolaków i młodszych szkolniaków, która sprawi też trochę radochy dorosłym. Zabawna, ironiczna, współczesna, dziwaczna i zdrowo antypedagogiczna – bo pokazująca, że odrobina chaosu w uporządkowanym świecie może nam wyjść na dobre i że z grzecznością, jak ze wszystkim, nie należy przesadzać.

 

„Którędy do Yellowstone”

„Którędy do Yellowstone”

„Którędy do Yellowstone”

Autorzy: Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Sztos wydawniczy, podobnie jak zresztą większość rzeczy Mizielińskich. Tym razem w wielkim tomiszczu, które stanie na półkach obok „Map” i „Pod ziemią i pod wodą”(ten sam gabaryt) pokazane zostały najciekawsze parki narodowe z całego świata. Tak naprawdę to narysowana encyklopedia pokazująca rzadkie rośliny i zwierzęta, niepowtarzalne krajobrazy i wyjątkowe zjawiska natury. Świetne rysunki i MNÓSTWO informacji – gwarantują długie godziny spędzone nad książką i częste powroty na różnych etapach życia dziecka. No i dorosły nauczy się niejednego.

Chociaż podczas lektury podobnych książek, które swoją drogą sprawiają wiele radości, uwrażliwiają na różnorodność i pokazują jaki świat potrafi być niezwykły – często nachodzi mnie refleksja – czy nie lepiej byłoby dobrze poznać, to co blisko nas. Może lepiej dowiedzieć się czegoś więcej o krzakach pod blokiem, niż o orzesznicy wyniosłej rosnącej w Andach?

„Droga na górę”

„Droga na górę”

„Droga na górę”

Autorka: Marianne Dubuc

Wydawnictwo: Wytwórnia

Niespieszna, łagodna i wzruszająca opowieść o przemijaniu. Ta uroczo narysowana i miła w czytaniu historia pani Borsukowej, która w każdy niedzielny poranek rusza na wyprawę na szczyt pobliskiej góry, skłania do zatrzymania się, obserwowania i kontemplowania tego, co tui teraz.

„Kocyk”

„Kocyk”

„Kocyk”

Autorzy: Miguel Gouveia, Raquel Catalina

Wydawnictwo: Kropka

Kiedy Józef się urodził, jego dziadek uszył mu kocyk, który stał się nieodłącznym towarzyszem chłopca. Józef rósł a kocyk wciąż był z nim, chociaż przestał być kocykiem. Prosta i sympatyczna opowieść o miłości i przemijaniu wywodząca się z żydowskiej tradycji.

"Nocne opowieści". Wyd. Dwie Siostry

“Nocne opowieści”. Wyd. Dwie Siostry

„Nocne opowieści”

Autorka: Kitty Crowther

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Dziwne i – muszę to przyznać – w pierwszej chwili trochę niepokojace, ale  przy tym zaskakująco sympatyczne i “otulające” opowieści na dobranoc.  Historyjkom o strażniczce nocy, dziewczynce z mieczem i niezdejmującym płaszcza stworzeniu, które zgubiło sen, towarzyszą równie nieoczywiste – i znów na pierwszy rzut oka mroczne i trochę straszne, rysunki belgijskiej autorki. Ale choć książka budzi pewnien dyskofort – podobnie z resztą jak nocna ciemność, koniec końców nie ma się czego bać. I może właśnie o to chodzi.

 

Jeżeli przy okazji chcielibyście zrobić i sobie książkowy prezent, zobaczcie, co z nowości, poleca ekipa Big Book Cafe, w naszym zestawieniu “Co czytać wiosną”.

-->