CO CZYTAĆ WIOSNĄ? Polecają szefowe Big Book Festival i Big Book Cafe

big book cafe ksiązki
Fot: Sharon McCutcheon/Unsplash

W Aktiviście 215 znajdziecie także książkowe polecajki od zaznajomionej z nami ekipy Big Book Cafe.

Paulina Wilk poleca:

Raynor Winn „Słone ścieżki“, Wydawnictwo Marginesy

słone ścieżki raynon winn

Jedna niefortunna decyzja, jeden trudny do spłacenia dług i… budzisz się bez domu, bez grosza i bez perspektyw. Gorzej, że jesteś po pięćdziesiątce, a twój mąż właśnie usłyszał diagnozę, która jest wyrokiem cierpienia. Co robisz, jeśli de facto nie możesz zrobić nic? Wrzucasz do plecaka śpiwór, parę skarpet, koszulkę i kurtkę przeciwdeszczową. I ruszasz przed siebie. Tak zrobiła Raynor Winn, hodowczyni owiec i ogrodniczka, która wpadła w życiową czarną dziurę. Wydostała się z niej, pokonując pieszo blisko półtora tysiąca kilometrów wzdłuż wybrzeży Kornwalii i Dewonu, idąc z widokiem na majestatyczne fale Atlantyku. Bez pieniędzy, bez dachu nad głową, bez gwarancji. A potem brawurowo opisała te zmagania z przyrodą i samą sobą w książce, którą każdy z nas powinien mieć w domu jako pigułkę ratunkową. „Słone ścieżki“ to nieoceniony ekstrakt mocy na wszelkie załamania i zwątpienia. Należy umieścić na półce w zasięgu ręki.

 

Jonas T. Bengtsson „Życie Sus“, Wydawnictwo Poznańskie

bengtsson ksiązka

Ponury rewers Kopenhagi, miasta uchodzącego za najszczęśliwsze na świecie. W jednym z jego betonowych osiedli żyje Sus – nastoletnia, jeszcze nie dorosła, ale od dawna brutalnie wybudzona z dzieciństwa dziewczyna, która nie liczy na nikogo i nikomu nie ufa. Często się boi i często czuje złość, a ponieważ w jej zaułku rzeczywistości wygrywają silniejsi i bardziej cyniczni, Sus kradnie, handluje narkotykami i szuka broni, która jej – kruchej dziewczynie o posturze dzieciaka – da poczucie supermocy w niewybaczającym i obojętnym świecie. W krótkich, niemal wystrzeliwanych zdaniach, młody duński pisarz kreśli niebanalny portret drapieżnej miejskiej dziewczyny i Europy, która bardziej niż sen o jedności przypomina stertę niespełnionych życzeń i złamanych obietnic. Ostra, otrzeźwiająca proza do połknięcia w jeden wieczór.

 

Sally Rooney „Normalni ludzie“, W.A.B

sally rooney normalni ludzie
Okrzyknięta Salingerem epoki Instgrama i nowym głosem generacji Z irlandzka pisarka jest mistrzynią precyzyjnego aranżowania scen. Jej opowieść o młodych ludziach budujących pierwsze uczuciowe relacje – z wyboru, nie z rodzinnego nadania – ułożona jest z misternych sekwencji, w których niepozorne czynności i zdania niosą najwyższe stężenie emocji i okazują się dla bohaterów powierzchownego, migawkowego świata nie do wytrzymania. Sama historia pozbawiona jest ciągłości, a ukazani w niej ludzie zgadzają się na zbliżenie tylko pod warunkiem możliwości nagłego oddalenia – oto nowi normalni. Piszą własne biografie epizodycznie, szukają bliskości po omacku i tracą dech przytłoczeni tym, jak wiele potrafią czuć.

Anna Król poleca:

Aneta Borowiec, Beata Wróbel „Sztuka kobiecości”, Wydawnictwo Agora

sztuka kobicości wróbel borowiec

Rozmowa dwóch kobiet. Trochę jak poważna dysputa – o życiu, tożsamości, kryzysach i dobrych relacjach, trochę jak artykuł z pism kobiecych – o tym, co kobieta ma między nogami, dlaczego „wagina” to wstydliwe słowo i jak kochać swojego faceta pomimo wszystko. Wspaniałe spotkanie dwóch doświadczonych kobiet, które nie tylko dzielą się swoją wiedzą, ale też nie boją się zadawać sobie wzajemnie trudnych pytań. Lektura obowiązkowa dla kobiet i mężczyzn. A przede wszystkim dla mam i córek – bo uczy sztuki rozmowy na trudne tematy, zrozumienia siebie i życia w zgodzie z własną kobiecością.

Lars Saabye Christensen „Ślady miasta”, Wydawnictwo Literackie

ksiązka ślady miasta
To pierwszy tom trylogii wspaniałego norweskiego prozaika Larsa Saabye Christensena – od lat wymienianego w gronie najważniejszych norweskich kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. „Ślady miasta” to powieść bardzo osobista, autor sięga do rodzinnych historii, a akcja umieszczona jest pod adresem Oslo, Kirkeveien 127, czyli w domu, w którym niegdyś mieszkali dziadkowie autora.

Książkę Christensena tym razem czyta się nie tylko jak powieść złożoną ze zmyślonych historii, ale jak uniwersalną przypowieść o ludzkim losie, utraconych złudzeniach i czasie, który nie zawsze jest naszym sprzymierzeńcem. Wspaniała literatura.

 

Ula Ryciak „Poławiaczki pereł”, Wydawnictwo Znak

poławiaczki pereł książka

O kobietach, które niczego się nie boją, o mężczyznach, którzy stoją w cieniu, o dziewczynach, które samych siebie szukają w najdalszych podróżach. „Poławiaczki pereł” to opowieść o czterech kobietach, które na początku XX w. robiły to, na co nawet mężczyźni odważali się rzadko – podróżowały do miejsc odległych, próbując poznać nieznany świat przyrody. Opowieść o dzikiej pasji życia i bezkompromisowej walce o własne marzenia. I o kobietach, które robiły coś jako pierwsze.

Tu możecie możecie ściągnąć za darmo Aktivista 215

-->