Na Wyciągnięcie Ręki – KPH łączy siły z Facebookiem, by wspierać młode osoby LGBT+

– Myślałem, że jestem sam dopóki nie znalazłem swojej grupy – mówi transpłciowy bohater jednego z serii spotów akcji społecznej Na wyciągnięcie ręki. Główną ideą wspólnej akcji Kampanii Przeciw Homofobii i Facebooka jest udzielenie wsparcia młodym osobom LGBT+. Wskazanie, gdzie mogą szukać pomocy specjalistycznej.

Sytuacja młodych osób LGBT+ w Polsce jest alarmująca. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Kampanię Przeciw Homofobii i Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW aż 70 proc. z nich choć raz doświadczyło przemocy psychicznej lub fizycznej. Ponad połowa z nastolatków LGBT+ mierzy się z depresją, a prawie 70 proc. ma myśli samobójcze.

– Kluczowe dla młodzieży LGBT+ jest świadomość, że to jak siebie przeżywają nie jest odosobnione. Wiedza na temat tego, gdzie szukać pomocy może uratować niejedno życie. To, co często jest przyczyną chronicznego poczucia bezsensu i depresji. Myśl, że funkcjonuje się w pełnej izolacji i nie ma nikogo, kto może nam pomóc. Wiele młodych osób  oraz ich rodziców nie wie gdzie należy zgłosić się po pomoc, a szukanie wsparcia dla osób LGBT+ jest o tyle trudniejsze, że osoby te często odbijają się od gabinetów i miejsc, w których nie mogą uzyskać profesjonalnej pomocy właśnie w tematyce pracy z osobami LGBT+. Dlatego tak ważne są działania informacyjne i takie akcje społeczne jak Na wyciągnięcie ręki, która daje młodym osobom LGBT+ wsparcie i wskazują, gdzie mogą znaleźć pomoc – wyjaśnia psycholożka, Wiola Jaworska.


Cel kampanii

W trosce o młode osoby LGBT+ siły postanowiły połączyć Kampania Przeciw Homofobii i Facebook. Efektem ich kolaboracji jest akcja społeczna Na wyciągnięcie ręki, która ma na celu udzielenie wsparcia młodym osobom LGBT+. W ramach akcji do sieci trafiła seria spotów wideo. Ich bohaterkami i bohaterami jest aż 17 młodych osób ze społeczności, które reprezentują wszystkie literki z akronimu LGBTQIAP. Już teraz na stronie www.nawyciagnieciereki.pl można uzyskać pomoc.

Wsparcie na kliknięcie palcem

Wsparcia można też szukać na Facebooku. Istnieje szereg grup zrzeszających osoby ze społeczności LGBT+. To bezpieczna przestrzeń, gdzie młode osoby mogą poznać ludzi podobnych do siebie.
Podzielić się swoimi troskami, porozmawiać i otrzymać wsparcie lub same je dać. Na długiej liście facebookowych tęczowych grup znajdują się m.in. polecane przez Kampanię Przeciw Homofobii Queeratanna, Komfortawka oraz Grupa Wsparcia dla Osób Transpłciowych.

W dobie pandemii Facebook stał się dla nas miejscem budowania społeczności. Dodatkową zaletą było to, że w aktywności na grupie mogły włączać się osoby z mniejszych miejscowości, które na co dzień są często wykluczone z takich wydarzeń. Queerantanna nie jest dosłownie grupą wsparcia, ale istotne jest w niej dbanie o siebie nawzajem i pomaganie w ramach naszych możliwości. Sam fakt oglądania razem filmu online, spotkania online w ramach klubu dyskusyjnego. Zamiast siedzenia samotnie w czterech ścianach daje jedną z ważniejszych rzeczy, poczucie przynależności – stwierdza Ania, adminka Queerantanny.

Źródło i zdjęcia: KPH

-->