Polska najbardziej homo- i transfobiczna w UE!

PHOTO MARCIN WZIONTEK / SUPER EXPRSS /WARSZAWA/ 01.08.2020 MARSZ NACJONALISTOW Z OKAZJI ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO. NA DRODZE PRZEMARSZU PRZECIWNICY MARSZU WYWIESILI TECZOWE FLAGI ORAZ WZNOSILI ANTY FASZYSTOWSKIE HASLA. UCZESTNICY MARSZU SPALILI I ZNISZCZYLI KILKA TECZOWYCH FLAG. N/Z HISTORIA ROZNICA POWSTANIE PATRIOTYZM RACE NACJONALISCI NACJONALIZM ONR MLODZIEZ WSZECHPOLSKA WSZYSTKIE ZDJECIA NA HTTP://AGENCJA.SE.COM.PL

Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie.

Wynik Polski jest alarmujący! Konsekwentnie oddalamy się od  krajów UE w kierunku Rosji, Białorusi czy Armenii – krajów o najbardziej  homo- i transfobicznym prawodawstwie w Europie – sygnalizuje Kampania Przeciw Homofobii.

Ranking ILGA-Europe publikowany jest co roku 17 maja z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii. Powstaje on w oparciu o analizę krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach:

  1. Równość i zakaz dyskryminacji
  2. Rodzina
  3. Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści
  4. Wolności obywatelskie (tj. wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji)
  5. Uzgadnianie płci i integralność cielesna
  6.  Prawo do azylu 

    Zdjęcie: ILGA EUROPE

Niska pozycja Polski w rankingu odzwierciedla prawną pustkę, w której żyją dziś osoby LGBT+. Prawo nas nie chroni, nie rozpoznaje, jest ślepe na nasze istnienie. To przeradza się w systemową dyskryminację, w której ochrona przed nią jest tylko wycinkowa. Na to nakładają się wydarzenia polityczne, w szczególności związane z homo- i transfobiczną retoryką władz, obowiązywaniem uchwał anty-LGBT, tłumieniem pokojowych protestów i nagonką na aktywistów i aktywistki działające na rzecz praw człowieka LGBTI. Nasze wolności obywatelskie stają się zagrożonewskazuje adw. Karolina Gierdal z Kampanii Przeciw Homofobii.

W porównaniu z ubiegłym rokiem Polska straciła w rankingu 3 punkty. Co oznacza, że po raz drugi z rzędu znalazła się na ostatnim miejscu krajów UE.  Najbardziej homo- i transfobiczne z uwagi na obowiązujące w tych krajach prawo są – tak samo jak rok temu – Azerbejdżan (2 proc), Turcja (4 proc.), Armenia (8 proc.), Rosja (10 proc.) i Monako (11 proc.).

W ubiegłym roku zaobserwowaliśmy w Europie nasilenie represji politycznych wobec osób LGBTI, gwałtowny wzrost trudności społeczno-ekonomicznych oraz szerzenie się nienawiści w stosunku do społeczności LGBTI zarówno na ulicach jak i w Internecie. Świadome tego faktu krajowe władze muszą podjąć natychmiastowe działania, aby zapewnić ludziom skuteczną ochronę. Prawa człowieka osób LGBTI nie mogą być czymś, co się porzuca tylko dlatego, że stanowią wyzwanie – komentuje wyniki rankingu Evelyne Paradis, dyrektorka ILGA-Europe.

Najlepsze bezpieczeństwo prawne zapewnia: Malta (94 proc.), a razem z nią od 2020 roku – Belgia (74 proc.) i Luksemburg (72 proc.), a za nimi Portugalia (68 proc.) i Norwegia (67 proc.).

Przez ostatnie 5 lat Polska systematycznie obniża swoją pozycję w rankingu ILGA-Europe. W latach 2017 – 2019 byliśmy przedostatni, by w 2020 roku spaść na ostatnią lokatę wśród krajów Unii Europejskiej. W tym roku powtórzyliśmy zeszłoroczny wynik konsekwentnie oddalając się od krajów UE w kierunku Rosji, Białorusi i Armenii – krajów o najbardziej homo- i transfobicznym prawodawstwie w Europie – podsumowuje wyniki Polski Kampania Przeciw Homofobii.

-->