Literacki Nobel 2018 odwołany. Akademia Szwedzka podnosi się po skandalu

flickr.com/Adam Baker

Ustanowiona testamentem Alfreda Nobla i przyznawana od 1901 roku prestiżowa nagroda w dziedzinie literatury w tym roku nie zostanie przyznana. Tak zadecydowała zajmująca się tym wyróżnieniem Akademia Szwedzka. Nie jest to co prawda pierwszy raz, kiedy literackiego Nobla zawieszono, ale poprzednia taka sytuacja miała miejsce 75 lat temu, a powodem była… II wojna światowa.

Skandal wokół nagrody wybuchł wraz z serią doniesień o molestowaniu seksualnym, o które oskarżony został (przez 18 kobiet) mąż Katariny Frostenson, zasiadającej w noblowskim jury. W związku z aferą z liczącego zaledwie 18 osób prestiżowego gremium odeszło kilka osób, a na jaw wyszły inne niepokojące informacje, np. to, że Jean-Claude Arnault o tym, kto dostanie literackiego Nobla wiedział od żony zwykle dużo wcześniej i chętnie dzielił się tą wiedzą z bukmacherami.

Aktywni członkowie Akademii Szwedzkiej są oczywiście w pełni świadomi, że obecny kryzys zaufania będzie wymagał długiej i ciężkiej pracy na rzecz zmian. Uważamy, że niezbędne jest poświęcenie czasu, w celu odzyskania zaufania społecznego dla akademii, zanim ogłosimy kolejnego laureata. Powodem jest szacunek dla poprzednich laureatów, Fundacji Nobla i dla opinii publicznej – powiedział Anders Olsson, tymczasowy stały sekretarz akademii.  

Z oświadczeniem prasowym na temat odwołania nagrody można zapoznać się natomiast TU

Dodaj komentarz

-->