Ceci n´est pas un bâtiment – wernisaż wystawy w Łodzi

Realizm, dystans i dokumentalny obiektywizm to określenia, które od razu przychodzą nam na myśl w powiązaniu z fotografią modernistycznej architektury. A jednak wybrane na prezentowaną tu wystawę prace Nicolasa Grospierre’a i Davida Sardaña mówią nam o wiele więcej. Bo czy przypadkiem nie jest tak, że gdy patrzymy na zdjęcie budynku, na którym widnieje napis budynek (edificio), to przestajemy go widzieć? Z kolei, wydanie fotograficzne Kolorobloków jest tak subtelne, że aż trudne do uchwycenia. A skoro pojęcie nowoczesności zawiera w sobie pewną obietnicę przyszłości, to dlaczego gdy patrzymy na sfotografowane tu budynki, mimowolnie myślimy: ile czasu przetrwają? czy dzisiaj nadal istnieją?

Polityczna i estetyczna ironia odbija się echem w fotografiach Sardaña (nowoczesność w pełnym rozkwicie autarchii hiszpańskiej), podczas gdy Grospierre jako podstawę swojej pracy przyjmuje architekturę rozwijającą się w czasach komunizmu. Reżimy ideologicznie przeciwstawne, oparte na jednakowym fundamencie absolutystycznym, który nakazuje wymazać choćby najmniejszy ślad demokracji. Prace Davida Sardaña należą do serii Racjonalizm lewantyński, zbioru fotografii przedstawiających architekturę wschodniego wybrzeża Hiszpanii. Dzieło artysty przywraca im godność. Nurkuje w ich abstrakcyjnym pochodzeniu, ukazując ich sponiewierane piękno i uniwersalność form. Budynki przedstawione w Atlasie Nicolasa Grospierre’a stanowią kunsztowną i wszechstronną grę z abstrakcją, prowadzoną tylko po to, by ukazać uniwersalny charakter nowoczesnych form. Jednakże nowoczesność ta, odczytywana w kategoriach upadku – jako złamana obietnica przyszłości.

O ile belgijski mistrz surrealizmu René Magritte zakwestionował przedstawienie na płótnie, to my teraz poddamy w wątpliwość samą fotografię. Budynki, które nie są budynkami. Et voilà… Ceci n´est pas un bâtiment.

Info:

Wystawa Ceci n´est pas un bâtiment organizowana jest przez Warimpex oraz hotel andel’s Łódź by Vienna House w ramach cyklu ANDEL’S QUARTER
wernisaż: czwartek, 6.04.2017 g. 19.00
wystawa 7.04 -6.05.2017 Hotel andel’s Łódź by Vienna House
ul. Ogrodowa 17, Łódź

Informujemy, że na wernisaż z Warszawy wyruszy bezpłatny bus. Wyjazd o godz. 16:30 spod Kinoteki. Powrót o godz. 21:00 spod hotelu andel’s
Rezerwacja miejsc: contact@andelsart.com

Artyści Nicolas Grospierre i David Sardaña
Kuratorka: Inés R. Artola

Dodaj komentarz

-->