23. Festiwal Filmowy Wiosna Filmów rusza już 2 kwietnia

WIOSNA FILMÓW rusza już 2. kwietnia. W ciągu ośmiu dni, widzowie zobaczą obrazy nagradzane i wyróżniane na najważniejszych światowych festiwalach filmowych w ostatnim czasie. Pokazy odbywać się będą w warszawskim kinie PRAHA, bilet na każdy seans to koszt tylko 10 złotych.

Głównym gościem WIOSNY FILMÓW będzie zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale – Ildikó Enyedi. Pokaz jej filmu „Dusza i ciało” (On body and soul) na festiwalu będzie polską premierą.

W trakcie festiwalu zostanie wyświetlonych ponad 60 produkcji, spośród których połowa pokazana będzie przedpremierowo lub pierwszy raz w Polsce. Widzowie zobaczą tegoroczne filmy oscarowe, obrazy nagrodzone na ostatnim festiwalu w Berlinie, Wenecji czy Locarno, a także te, które zdobyły największe uznanie publiczności.

Każdy z ważniejszych festiwali filmowych ma swój charakterystyczny profil doboru filmów do głównych konkursów i poszczególnych sekcji programowych. WIOSNA FILMÓW jest platformą umożliwiającą widzom obejrzenie i samodzielną ocenę obrazów święcących triumfy na najważniejszych festiwalach na całym świecie. A zatem uczestnictwo w tym, co wyznacza trendy w kinie mniej komercyjnym. To swoisty crème de la crème światowej artystycznej kinematografii. Dzięki prezentacji obrazów docenionych przez jury, dziennikarzy czy publiczność, stwarzamy widzom możliwość pełnego współuczestniczenia w najważniejszych filmowych wydarzeniach

mówi Maciej Zabojszcz, dyrektor festiwalu.

Filmem otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie „Frantz”, najnowszy obraz Françoisa Ozona, twórcy między innymi takich dzieł jak „Basen” czy „8 kobiet”. Tytuł nominowany był aż w 11 kategoriach do tegorocznych Cezarów. Zdobył nagrodę dla najlepszej młodej aktorki na ostatnim festiwalu w Wenecji. Pokaz na WIOŚNIE FILMÓW będzie jego polską premierą.

Wśród tytułów prezentowanych na festiwalu znajdą się również: „Klient”, „Moonlight”, „La la land”, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”, „Jackie”, „Mężczyzna imieniem Ove”, „Aquarius”, a także pokazy premierowe filmów z ostatniego MFF w Berlinie.

W trakcie festiwalu planowane są również spotkania z twórcami. Głównym gościem WIOSNY FILMÓW będzie zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale – Ildikó Enyedi. Pokaz jej filmu „Dusza i ciało” (On body and soul) na festiwalu będzie polską premierą. Spotkanie oraz pokaz planowane są na 7 kwietnia.

W programie WIOSNY FILMÓW największy nacisk kładziemy na wartościowe kino, nagradzane na najważniejszych światowych festiwalach. Dlatego co roku pokazujemy filmy z najważniejszych festiwali takich jak: Cannes, Berlin, Wenecja, Karlowe Wary czy Locarno, a także te wskazane przez Europejską Akademię Filmową i Amerykańską Akademię Filmową. Program uzupełniony zostanie także perełkami z mniejszych imprez, m.in. z Cottbus, Toronto, Mannheim, Rzymu czy Salonik

mówi Michał Myśliński, dyrektor programowy i główny selekcjoner WIOSNY FILMÓW.

W tym roku organizatorzy festiwalu wspólnie z VoD.pl przygotowali także niespodziankę dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się w warszawskim kinie PRAHA. W trakcie WIOSNY FILMÓW, na platformie będzie można zobaczyć wybrane obrazy z festiwalu. Wszystkie filmy dostępne online podczas tegorocznej edycji festiwalu, znajdą się w specjalnej zakładce w serwisie VoD.pl. Wśród prezentowanych obrazów pojawią się między innymi: „Nieznajoma dziewczyna”, „Fritz Bauer kontra Państwo”, „Fukushima, moja miłość”, „Nauczycielka”, „Praktykant”, „Matka”, „W sieci” oraz „24 tygodnie”.

Filmy na WIOŚNIE FILMÓW pokazywane będą w 8 pasmach:

1. TRIUMFATORZY w tym roku w sekcji pokazanych zostanie aż 15 filmów, z czego dwa to polskie premiery, a kolejne cztery będą pokazywane przedpremierowo. Na szczególną uwagę zasługują m.in. „Dusza i ciało” (Złoty Niedźwiedź 2017) czyli oryginalna historia miłosna, urzekająca subtelnością, humorem i niezwykłym podejściem do tematu alienacji. “Mężczyzna imieniem Ove” (ENF, najlepsza komedia), szwedzki komediodramat porównywany z „Lepiej być nie może” i „Gran Torino”. Irański „Klient” czyli tegoroczny zdobywca Oscara, w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, to kolejny tytuł, który pojawi się w programie tegorocznego festiwalu. Festiwalowicze będą mieli również okazję zobaczyć filmy, które już miały swoje polskie premiery: „La la land” (Oscar 2017, 6 statuetek, 8 nominacji), „Toni Erdmann” (EFN, najlepszy film), „Moonlight” (Oscar 2017, 3 nagrody w tym dla najlepszego filmu) czy „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” z Kasią Smutniak w roli głównej (Donatello 2016).

2. MISTRZOWIE REŻYSERII – w paśmie prezentowane będą filmy, które otrzymały nagrodę za reżyserię. Widzowie zobaczą między innymi, nagrodzone ex aequo na MFF w Cannes 2016 za reżyserię: najnowszy film Oliviera Assayasa „Personal shopper” z Kristen Stewart w roli głównej, a także rumuńsko-francusko-belgijski „Egzamin”. W sekcji zaprezentowany zostanie również również zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na ubiegłorocznym MFF w Berlinie film “Co przynosi przyszłość” z Isabelle Huppert w roli głównej.

3. NAGRODZONE KREACJE AKTORSKIE to pasmo, w którym prezentowane są nie tylko najlepsze role stworzone przez uznanych artystów, ale również przez debiutujących, dobrze zapowiadających się młodych aktorów. Dwa filmy zostaną pokazane przedpremierowo: „Aquarius” z rewelacyjną Sonią Bragą, która za swoją kreację otrzymała nagrody m.in. w Biarritz, Limie i Mar del Plata, a także „Pożegnanie z Europą”, oparta na faktach historia, przedstawiająca schyłkowe lata życia wybitnego austriackiego poety i prozaika żydowskiego pochodzenia, Stefana Zweiga. W sekcji pokazany będzie również ostatni film Pedro Almodóvara „Julieta”, odtwórczyni głównej roli, Emma Suárez, zdobyła hiszpańską nagrodę Goya 2017 w kategorii najlepsza aktorka.
4. OKLASKI DLA SCENARZYSTY w sekcji prezentowane są filmy wyróżnione nagrodami za scenariusz zarówno na festiwalach, jak i przez gildie scenariuszowe. Na tegorocznej WIOŚNIE FILMÓW w paśmie pokazane zostaną między innymi: „Jackie”, historia Jacqueline Bouvier Kennedy, która zdobyła nagrodę za scenariusz na ubiegłorocznym MFF w Wenecji. Grecki „Chevalier”, nagrodzony za najlepszy scenariusz przez Grecką Akademię Filmową, a także francuska komedia „Subtelność”, najlepszy scenariusz na MFF w Wenecji w 2015 r.

5. POLSKIE KINO NA ŚWIECIE – polskie kino coraz bardziej odważnie przebija się do głównego nurtu festiwali światowych. Warto o tym przypominać i zwiększać świadomość sukcesów rodzimych produkcji za granicą. Widzowie w polskiej sekcji zobaczą 10 filmów, m.in. nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale „Pokot” Agnieszki Holland, doceniane na wielu festiwalach dokumenty „Komunia” oraz „Wszystkie nieprzespane noce”, a także obsypany nagrodami obraz „Ostatnia rodzina” i „Powidoki” Andrzeja Wajdy. Po wybranych seansach będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z twórcami oraz odtwórcami głównych ról w filmach. Spotkania, jak co roku, poprowadzi wybitny publicysta tygodnika Polityka i autor książki „Reżyserzy” – Janusz Wróblewski.

6. REWELACJE FESTIWALI, pasmo, które jest istną gratką dla kinomanów, w tym roku obfituje w aż 5 premier. Rewelacje ostatniego Berlinale właśnie na WIOSNIE FILMÓW będą mieć swoje polskie premiery. Będą to następujące obrazy: najnowsza produkcja Martina Provosta „Dwie Kobiety” z Catherine Deneuve i Catherine Frot w rolach głównych, słodko-gorzka opowieść o kryzysie wieku średniego „Wilde Maus” (Konkurs Główny), „Ana mon amour” w reż. Calina Petera Netzera, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem za montaż. Ponadto zaprezentujemy pokazywany w ramach sekcji Panorama brazylijski „Jestem Rosa”. W sekcji pokazane zostaną również takie filmy jak: prezentowane w konkursie głównym na ubiegłorocznym Cannes „Paterson” oraz „Nieznajoma dziewczyna” braci Dardenne czy pokazywany w Sundance obraz „Dzika”.

7. FAWORYCI PUBLICZNOŚCI – w ramach pasma zaprezentowane zostaną filmy, które zdobyły uznanie publiczności podczas ostatnich festiwali filmowych. Tytułem, na który warto zwrócić uwagę jest francusko-belgijska animowana koprodukcja „Nazywam się Cukinia”, która zdobyła między innymi nagrodę publiczności w San Sebastian oraz na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film, który również warto zobaczyć jest „Fukushima, moja miłość”, niemiecki obraz w reżyserii Doris Dörrie, zdobywca 2. miejsca w konkursie publiczności na MFF w Berlinie 2016.

8. PLANETA KONFLIKTU to pasmo specjalne, które co roku łączy wybrana tematyka lub problem. Tym razem widzowie WIOSNY FILMÓW zobaczą obrazy biorące na warsztat problem konfliktów zbrojnych i kryzysów. W sekcji pokazanych zostanie 6 filmów, z czego 2 będą polskimi premierami („Frantz” oraz „Gorzkie żniwa”). Dodatkowo festiwalowicze obejrzą przedpremierowo nowy film Kim Ki-duka „W sieci”, estoński „Na skrzyżowaniu wichrów” oraz nagradzany na wielu festiwalach palestyński „Omar”.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

23. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW odbędzie się w warszawskim kinie PRAHA, w dniach od 2 do 9 kwietnia 2017 r.
Cena biletu na jeden seans wynosi 10 złotych.

Przedsprzedaż biletów na pokazy festiwalowe rozpocznie się 27 marca 2017 r. Bilety będzie można kupić tylko w kasach kina PRAHA. Festiwal nie prowadzi sprzedaży internetowej.

Szczegółowy program projekcji oraz innych wydarzeń towarzyszących, dostępny będzie na stronach internetowych oraz w kinie PRAHA od 27 marca 2017.

www.wiosnafilmow.pl
www.facebook.com/wiosnafilmow

Kino Praha
ul. Jagiellońska 26
03-719 Warszawa
www.kinopraha.pl

ORGANIZATORZY 23. FESTIWALU FILMOWEGO WIOSNA FILMÓW:

Fundacja Działań Artystycznych i Filmowych „Ruchome Obrazy”
ul. Pasaż Ursynowski 1/111
02-784 Warszawa

Kino Praha
ul. Jagiellońska 26
03-719 Warszawa

DZIAŁ PRASOWY I AKREDYTACJE:
Agnieszka Zając
e-mail: agnieszka@ruchomeobrazy.pl
tel. 600 094 719

Dodaj komentarz

-->