Borys Szyc odwiedza Puszczę Białowieską. Zobacz dokument i las w Minecrafcie

Borys Szyc w Puszczy Białowieskiej
źródło: ostatniedrzewo.pl

Można już obejrzeć film dokumentalny “Do ostatniego drzewa”, w którym popularny aktor wciela się w rolę neutralnego obserwatora i zdaje relację z sytuacji w Puszczy Białowieskiej.

Film rozpoczyna się sceną stylizowaną na horrory w konwencji found footage. Nocujący w namiocie w środku Puszczy Borys Szyc, jako “mieszczuch”, jest zachwycony i zaniepokojony naturą oraz płynącą z niej ciszą. Później wybiera się na spotkanie z osobami zaangażowanymi w spór o  przyszłość niezwykłego lasu. Rozmawia z dwoma stronami uczestniczącymi w tej sprawie: Greenpeace i leśnikami. Zobaczcie:

Twórcy dokumentu, Aia Asé i Edward Porebny, zaznaczają, że ich obiektywy merytoryczny film ma przede wszystkim zwrócić uwagę jak wygląda aktualna sytuacja Puszczy i podkreślić jak ważne jest, abyśmy wspólnie działali dla jej ochrony już teraz:

Zależało nam, by w dokumencie o najbogatszym lądowym systemie przyrodniczym w Europie, który ma 12 tysięcy lat, polityka nie odgrywała żadnej roli.

Sam Szyc, który przyznaje, że nie był wcześniej zaangażowany problemy Puszczy Białowieskiej, uważa, że podróż tam otworzyła mu oczy: 

Puszcza Białowieska, a raczej sytuacja w jakiej aktualnie się znajduje, to ostatnio dość głośny temat. Kocham naturę, ale też wiem, że brak wiedzy nie prowadzi do wytworzenia rzetelnej opinii, dlatego zdecydowałem się pojechać tam i zobaczyć na własne oczy co się tam dzieje, teraz już wiem.

Film towarzyszy kampanii edukacyjnej „Do ostatniego drzewa”, przygotowanej przez Agencję Ogilvy. Jej główną osią jest cyfrowa wersja Puszczy Białowieskiej powstała w popularnej grze Minecraft w skali 1:1. Twórcy zaprojektowali tam drzewa i całe ekosystemy. Wirtualną Puszczę zbudowali z 50 miliardów bloków, z których każdy ma 1 m3. Są tam oddane realistycznie specjalne miejsca puszczy i 40 rodzajów drzew. Łącznie 700 km2 polskiej części Puszczy. To wszystko ma cel edukacyjny, skierowany zwłaszcza do młodych ludzi. Prezentacji projektu towarzyszy narracja Krystyny Czubówny. 

Zarówno kopia zapasowa Puszczy w skali 1: 1, jak i półgodzinny film z Szycem, są dostępne publicznie na stronie ostatniedrzewo.pl.

  

Dodaj komentarz

-->