Belgijscy naukowcy zamieniają mocz w…piwo

pee for science

Po ciężkim, długim dniu pracy, czasem masz ochotę po prostu przynieść z lodówki zimne piwo i zasiadając wygodnie na kanapie otworzyć je i popijać oglądając ulubiony film. A co jeśli twój upragniony, zimny i pyszny napój okazuje się być wyprodukowany z moczu?

piwo z moczu
Jeśli perspektywa picia piwa – które nie tylko kolorem przypomina często efekty aktu urynacji – mocno cię przeraża, nie martw się, nie jesteś jedyny. Badania przeprowadzone w Belgii dowodzą jednak, że nie ma się czego obawiać. To czysta alchemia.

Belgowie znani są na całym świecie ze swojego zamiłowania do browaru. Czemu więc zdecydowali się na tak drastyczny krok? Czy efekt nie jest odmienny od początkowo założonego? Czy może chodzi o coś więcej?

siku piwo

Początkowo naukowcy postanowili przerobić mocz na wodę. Sebastian Derese z Uniwersytetu w Ghent podkreśla:

Jesteśmy w stanie odzyskać przefiltrowaną i całkowicie zdatną do picia wodę z moczu tylko przy użyciu prostego procesu chemicznego i energii słonecznej. Nazywamy to akcją “Od kanalizacji, po piwowar” (and. from sewer to brewer).

Naukowcy postanowili zaprezentować swój wynalazek na dziesięciodniowym festiwalu w Gandawie. Używając hashtagów #PeeForScience namawiali festiwalowiczów do zatrzymania się przy ich stoisku i… złożenia dotacji w postaci własnego moczu. Cała akcja zakończyła się sukcesem – naukowcy zebrali aż 1000 litrów płynów.

piwo z moczu

Metody przekształcania moczu w wodę znane były już wcześniej, jednak to Uniwerystet w Ghent opracował technikę całkowicie bezpieczną dla środowiska, wykorzystując naturalne zasoby energii, bez użycia maszyn elektronicznych.
Tym, którym pomysł ten wydaje się być całkowicie niedorzeczny, warto zaznaczyć, że takie rozwiązanie jest idealne dla krajów rozwijających się, którym słodkiej wody brakuje na co dzień.

Póki co, belgijscy naukowcy skupiają się jednak na wypromowaniu tej metody do produkcji piwa, sama idea jednak, najprawdopodomniej ruszy w świat i – miejmy nadzieję – posłuży w słusznej sprawie.

Dodaj komentarz

-->