10.Gdańsk DocFilm Festival

Świętuj z nami w kinie! – to hasło przewodnie jubileuszowej edycji Festiwalu. I rzeczywiście jest co świętować, bo dziesiąta edycja #GdańskDocFilmFestival (Godność i Praca / Dignity & Work) zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. W programie szereg spotkań z twórcami polskimi i zagranicznymi, pokazy filmów dokumentalnych z całego świata, w tym filmy konkursowe, panorama filmu polskiego, panorama filmu światowego, wiele pokazów specjalnych oraz na zakończenie każdego dnia festiwalowego dodatkowa atrakcja – film fabularny z #Bollywood, na który wstęp jest wolny.

Wstęp wolny będzie również na uroczyste otwarcie Festiwalu – #02.05, godz. 18.00 #KinoNeptun, ul. Długa 57 – muzyka na żywo do filmu Rona Fricke’a #Baraka (#PawełNowicki, #KubaSatruszkiewcz, #TomekZiętek, #MarcinDymiter). W ciągu dnia przed i po koncercie prezentacja filmów konkursowych w kinie Neptun, a w kinie Kameralne o godz. 20.00 Projekt #GlobalProsperity – prezentacja reportażu Maxa Cegielskiego, spotkanie z twórcą oraz Michałem Szlagą – fotografem biorącym udział w projekcie, od lat dokumentującym przemiany w stoczni Gdańskiej.

Do konkursu jubileuszowej edycji zakwalifikowało się 21 filmów, z czego aż jedna trzecia, dokładnie 7 – to filmy z Polski. Zwycięzca otrzyma statuetkę #BramaWolności (#TheGateOfFreedom) i nagrodę Prezydenta Adamowicza (10 tys. złotych). Tradycyjnie będzie też nagroda Publiczności – widzowie sami wybiorą najlepszy film oddając swoje głosy na ulubione filmy. Polską premierę będzie miał hiszpańsko – amerykański film nominowany do nagrody w #Sundance #GambitOdyseusza (#OdysseusGambit, reż. #AlexLora) o Saravuth Inn, bezdomnym człowieku grającym w szachy w samym centrum Manhattanu, który stara się wykorzystywać każdą szansę na lepsze życie oraz film Jeana-Louisa Schullera z Luxemburga #DrogaNaSzczyt (#TheRoadUphill) o wyścigu o #TourTheFrance i przygotowaniach dwóch braci do tej prestiżowej imprezy.

Jak zapewniają organizatorzy jest się z czego cieszyć – polski film dokumentalny jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego jest tak doceniany i nagradzany na świecie. Wśród licznych gości Festiwalu są absolutne gwiazdy polskiego i światowego dokumentu, z którymi odbędą się spotkania, m.in. z Jackiem Bławutem, Jackiem Petryckim i Pawłem Łozińskim.

Będzie też #TomaszWolski, którego filmy prezentowane są na #GdańskDocFilmFestival od wielu lat. Tym razem w konkursie wystartuje z filmem #Lekarze. Przyjedzie też #PawełJóźwiakRodan, którego film #MamaTataBógiSzatan otrzymał Nagrodę Publiczności na 8. #GdańskDocFilmFestival. Wśród polskich filmów, nagradzanych na całym świecie, zobaczymy między innymi filmy z mistrzowskiej szkoły Andrzeja Wajdy: #3DniWolności, #Paparazzi, #NaPółnocOdKalabrii. Będzie okazja do zapoznania się ze znakomitym dokumentem animowanym Droga na drugą stronę – o Rumunie, który w Polsce bezpodstawnie zostal oskarżony o kradzież i w więzieniu zagłodził się na śmierć. (W tle komentarz Macieja Stuhra, świetna muzyka i animacja). W czwartek odbędzie się spotkanie z producentem filmu Arkadiuszem Wojnarowskim.

Będą także goście z zagranicy między innymi #AstridBussink z Amsterdamu (członkini Jury), #SandeepMarwah z #Bollywood (członek Jury), czy #SrdjanSarenac z Sarajewa, którego film #MężczyźniDoWzięcia (#VillageWithoutWomen) bierze udział w konkursie. Oczywiście możemy również liczyć na spotkania z członkami Jury, prezentację kilku ich filmów i dyskusję po prezentacjach. Warto przypomnieć, że film #AstridBussink #Angelmakers podbił serca widzów 7. #GdańskDocFilmFestival zdobywając nagrodę publiczności. Będzie okazja, by ponownie zobaczyć ten niezwykły film w ramach prezentacji filmów #AstridBussink.

Przewodniczącym Jury jest #JacekPetrycki – laureat nagrody #BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej. Współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Marcelem Łozińskim i Agnieszką Holland. Jest autorem zdjęć do filmów #Amator, #Przesłuchanie, #KobietaSamotna. Od 1987 jest współpracownikiem brytyjskiej telewizji #Channel4 oraz #BBC. W ramach #Masterclass spotkanie z twórcą i pokaz kilku jego filmów, m.in. #PierwszaMiłość (53 min), #PróbaMikrofonu (20 min), #89mmDoEuropy (12 min) czy #JakŻyć (83 min). Po filmach #JacekPetrycki będzie odpowiadał na pytania widzów. Liczymy na wysoką frekwencję, podobnie jak na spotkaniach w ramach Masterclass z Jackiem Blawutem i Pawłem Łozińskim, ciekawą wymianę myśli, inspirujący dialog.

Sponsorem głównym Festiwalu jest SKOK. Festiwal odbędzie się dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego. Patronem medialnym jest #TOK FM, #Gazeta Wyborcza, #MiesięcznikKino, #Stopklatka.pl, #Trojmiasto.pl, #Wp.pl, #Empik, #Notes na 6 tygodni – #BęcZmiana, #TVPGdańsk, #TVPKultura i inni. Partnerem 10. #GdańskDocFilmFestival – #AmbasadaRepublikiIndyjskiej.

Karnet na cały pięciodniowy Festiwal: 35 zł. Jeden dzień: 12 zł. 

Dodaj komentarz

-->