Bez masek
Jeśli ktoś nie wierzy, że komiks o superbohaterach może być dobry i ciekawy, powinien sięgnąć po albumy publikowane w cyklu „DC Deluxe”. Ta nowa linia wydawnicza to nie tylko powiększony format i błyszcząca obwoluta. Nacisk położono także na dobór tytułów – selekcja ma być ostra. I pierwsze tytuły to potwierdzają. „Ziemia Jeden” to kolejna próba redefinicji początków Batmana. Zdecydowanie najlepsza, jaką czytałem.
W mrocznym dreszczowcu Geoff Johns pokazał znane postacie i wydarzenia w sposób nie tylko inny, ale i zaskakująco pomysłowy. Świetnie pokazano przeszłość komisarza Gordona i lokaja Alfreda. Ciosem między oczy są jednak przede wszystkim kulisy śmierci rodziców Bruce’a Wayne’a i narodziny Batmana. Więcej nie zdradzę, żeby nie psuć lektury.
„Kryzys tożsamości” to natomiast kryminał, który rzuca mrok na herosów w trykotach. Bohaterami komiksu są postaci w Polsce mniej znane – Atom, Zatanna czy Zielona Strzała – które należą do Ligi Sprawiedliwości. Ktoś morduje żonę jednego z herosów, a kolejni dostają pogróżki. Tajemniczy zabójca zna skrywaną za maską tożsamość swoich ofiar. Próba rozwikłania zagadki prowadzi do odkrycia mrocznej tajemnicy sprzed lat… Fabuła jest co prawda trochę przegadana i do pewnego stopnia przewidywalna, ale komiks ma epicki rozmach, a wolta na końcu robi wrażenie.
Zarówno „Ziemię Jeden” jak i „Kryzys tożsamości” śmiało może czytać każdy, nawet nieobeznany z superherosami czytelnik. Oba komiksy są też sprawnie i dynamicznie narysowane. Johns wykorzystuje znane postacie, ale opowiada nimi na nowo kompletną historię, w której różnice wobec powszechnie znanych wydarzeń są jedynie dodatkowym smaczkiem. Brad Meltzer idzie krok dalej, tworząc rasowy kryminał, w którym trykociarze są postaciami jak każde inne. To dobry test dla fantastyki. Kiedy supermoce przestają grać główną rolę, na pierwszy plan wysuwają się postacie i ich wybory. Okazuje się, że występujący na co dzień w trykocie bohaterowie „Kryzysu tożsamości” potrafią zagrać przekonująco w czymś ambitniejszym. Ten komiks to próba wytyczenia granicy pomiędzy dobrem a złem – Meltzer pyta, czy zły uczynek sprawia, że jego sprawca staje się zły? Wtóruje mu w tym Johns, stawiając pytanie: czy dobro może pokonać zło? Odpowiedzi nie są oczywiste, czytelnik musi sam ich sobie udzielić.
„Ziemia Jeden”
sc. Geoff Johns, rys. Gary Frank, Jonathan Sibal, Brad Anderson
Egmont
„Kryzys tożsamości”
sc. Brad Melzer, rys. Rags Morales, Michael Bair, Alex Sinclair
Egmont
5A!
KOMIKS