Z koszykiem wśród komiksów – lipcowe premiery!

Reportaż i dwie twarze fantastyki – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w lipcu!

Shenzen to czwarte co do wielkości miasto w Chinach. Mieszka w nim ponad 10 milionów ludzi. „Shenzen” to także tytuł reportażu komisowego, mistrza tego gatunku – Guy Delislego. To właśnie od tego albumu (wydanego oryginalnie w 2000 roku) zaczęła się kariera Kanadyjczyka. Bez „Shenzen”  nie byłoby słynnych „Pjongjang”, „Kronik birmańskich” i „Kronik jerozolimskich”. Komiksy Delislego są oczywiście lekturą obowiązkową. W „Shenzen” trochę boję się ich swoistego juwenilizmu, z drugiej fabuła jest podobna do reportażu z Birmy (nadzór nad animacją, zderzenie kultur) i Kanadyjczyk był w tym chińskim mieście zanim stało się obecnym molochem – to nie może być złe!

Superbohaterskie postapo. Wonder Woman budzi się w przyszłości po zagładzie nuklearnej i staje do  walki z kaiju, przy okazji odkrywając, co się stało z ludzkością i światem… „Martwa ziemia” to (prawie) autorski komiks Daniela Warrena Johnsona (graficznie wspomaga go Mike Spicer), z którego przykładowe plansze wyglądają bardzo zachęcająco. Mięsista, nieco brudna kreska jak na amerykańskie warunki jest wręcz offowa. Oczywiście mam w pamięci, że to Marvel, ale może tym razem udało się coś fajnego wycisnąć z Amazonki?  

W niedalekiej przyszłości maszyny wyręczają ludzi we wszystkim. Nie potrafią jedynie skopiować twórczości jednego pisarza, który ma zostać wysłany na Saturna, żeby stworzyć arcydzieło epoki. Pisarz ma jednak inne plany… „Ostatniego pisarza” napisał Jan Mazur, któremu rozgłos przyniosły gorzkie obyczajówki, których bohaterami są Polska B i jej mieszkańcy. Scenarzysta często sięga także po fantastykę (w wersji humorystycznej). Z kolei Sienicki jest aktywny w podziemiu, tworzy także albumy autobiograficzne. Co wyjdzie z takiego połączenia? Ja na pewno sprawdzę!

Ostatni pisarz
sc. Jan Mazur, rys. Robert Sienicki
Kultura Gniewu 2021

Shenzen
Guy Delisle
Kultura Gniewu 2021

Wonder Woman. Martwa ziemia
sc. Daniel Warren Johnson, rys. Daniel Warren Johnson, Mike Spicer
Egmont 2021

-->