Z koszykiem wśród komiksów – kwietniowe premiery!

curie skłodowska komiks recenzja

Fantastyka i edukacja – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w kwietniu!

Nawet jeśli grę Cyberpunk 2077 znasz tylko z doniesień medialnych, to sięgnięcie po „Trauma Team” wydaje się naturalnym odruchem. Decyduje oczywiście ciekawość, ale przykładowe plansze wyglądają naprawdę zachęcająco. Futurystyczna ratowniczka medyczna zmaga się z traumą, po tym jak straciła cały swój oddział. Kiedy wraca do praca, to zostaje skonfrontowana z koszmarnymi wydarzeniami z przeszłości i ich sprawcą… Brzmi to tyle enigmatycznie, co ciekawie i obiecująco. Graficznie album wygląda bardzo dobrze (laserowe kolory!).

Cyberpunk komiks
„Opowieść podręcznej” to dystopijna powieść Margaret Atwood z lat 80. XX wieku, która zyskała drugie życie wraz z rezurekcją prawicowych populizmów w ostatnich latach. Książka opowiada o kobiecie, która w stricte patriarchalnym społeczeństwie jest osobą rozpłodową – na takie podręczne stać bogatych i wpływowych oficjeli, a seks został zredukowany do przekazania nasienia (przy asyście żony). Komiksowa adaptacja Renee Nault wydaje się wierną pierwowzorowi, a przykładowe plansze od razu przywołują wizualne skojarzenia z nazizmem. Powieść w dużej mierze opiera się na wewnętrznych monologach, co w komiksie może być wyzwaniem realizacyjnym.

opowieść podręcznej komiks recenzja
„Najwybitniejsi naukowcy” to nowy cykl komiksów edukacyjnych dla dzieci, który zapowiada się ciekawie. Na pierwszy ogień idą nieśmiertelni (i świetnie znani): Maria Curie i Karol Darwin. Graficznie raczej szału nie będzie, choć rysunki są estetyczne.

Najwybitniejsi naukowcy komiks

W przypadku takich komiksów głównym atutem w ostatecznym rachunku jest jednak umiejętność przekazania wiedzy. Przykładowe plansze sugerują, że formalnie albumy mogą być miksem gatunkowym – takie urozmaicenie (partie tekstu, ilustracje) może okazać się dobrym rozwiązaniem, by nie zanudzić czytelnika. Oby to nie było przegadane!

Najwybitniejsi naukowcy: Maria Skłodowska-Curie: Pierwiastki promieniotwórcze. Darwin: Ewolucja teorii
Jordi Bayarri
Egmont 2021

Cyberpunk 2077 #01: Trauma Team
sc. Cullen Bunn, rys. Miguel Valderrama, kol. Jason Wordie
Egmont 2021

Opowieść podręcznej
sc. Margaret Atwood, Renee Nault, rys. Renee Nault
Jaguar 2021

-->