Z koszykiem wśród komiksów – grudniowe premiery!

Dramat obyczajowy i dwie twarze fantastyki – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w grudniu!

Wiem, jak to zabrzmi, ale poboczne historie do „Ligi niezwykłych dżentelmenów” są lepiej narysowane niż napisane… Alan Moore sprawia wrażenie, że poprzestał na odkurzaniu postaci z brytyjskiej popkultury przełomu XIX i XX wieku, zupełnie zapominając, że to nowe życie, jakie daje im w swoich komiksach, też musi wywoływać dreszczyk emocji. Cała trylogia „Stulecie” (teraz też w nowym wydaniu zbiorczo jako „XX stulecie”) wynudziła mnie. Po „Burzy” nie spodziewać się więcej, ale przykładowe plansze pokazują, że Kevin O’Neill nie wychodzi z formy. Chętnie przekartkuję to tylko dla jego rysunków. A fabuła? Cóż, niech mnie zaskoczy! 

Scenarzysta Paul Dini i rysownik Bruce Timm są autorami animowanego serialu o Batmanie z 1992 roku i późniejszego „Batman Beyond”. I to w zasadzie wystarczająca rekomendacja dla komiksowej antologii „Szalona miłość i inne historie” ich autorstwa. Już sama kreska, bardzo cartoonowa narzuca inną recenzję mitologii obrońcy Gotham, a przykładowe plansze mają dodatkowo campowy posmak. Po bardzo schematycznych przygodach Batmana z regularnych serii, to może być miła odmiana i powiew wyczekiwanej świeżości. Tak, wiem, komiks powstał na początku lat 90., co tylko świadczy o upadku nietoperza…

„Kot rabina” to jedna z moich ulubionych serii. Joann Sfar potrafi przyglądać się ludziom i ich relacjom, a co ważniejsze, potrafi wciągająco o tym opowiadać. „Koszyczek migdałów” to już ósmy tom cyklu, ale zakładam, że można go czytać bez znajomości poprzednich tomów (choć lepiej nadrobić tę zaległość). Tym razem Francuz bierze na warsztat miłość w wersji katolicko-judaistycznej. Powinno być bardzo ciekawie. 

Łukasz Chmielewski

Kot rabina. Koszyczek migdałów
sc., rys. Joann Sfar, kol. Brigitte Findakly
Timof Comics 2019

Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Burza
sc. Alan Moore, rys. Kevin O’Neill
Egmont 2019

Batman. Szalona miłość i inne opowieści
sc.Paul Dini, rys. Bruce Timm
Egmont 2019

-->