WYSTAWA – PORTRET OSOBISTY

Fot. Zuza Krajewska, “Natalia”, 2021
Fot. Zuza Krajewska, “Natalia”, 2021

Wystawę portretów autorstwa Zuzy Krajewskiej, Michała Łuczaka oraz duetu Katarzyny Korzenieckiej i Szymona Rogińskiego od 26 listopada 2021 będzie można zobaczyć w warszawskiej Galerii Jednostka. Zdjęcia i instalacje tych znakomitych fotografek i fotografów powstawały przez kilka miesięcy w ramach projektu, o którym pisaliśmy „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 4”.

Czwarta odsłona projektu, w ramach której artyści i artystki prezentują różne strategie podejścia do sztuki portretu. Projekt spaja działanie na styku sztuki fotografii i teatru, nawiązujące do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną.

 – Projekt jest fotograficznym zapisem 2-3 godzinnych spotkań z bohaterami i rozmów o miłości, których fragmenty będzie można przeczytać podczas wystawy. Bardzo fajnie odpocząć od wielkich produkcji i umówić się z fotografowaną osobą na zdjęcia w sytuacji intymnej, kameralnej, bez asystenta, bez ekipy i klienta. Dla mnie to właściwie esencja fotografowania, sprawdzian fotograficznych umiejętności, czujności oka i serca. Niezwykłe rozmowy i czułe otwieranie ludzi aparatem. Podróż w ich bardzo osobisty świat. Mogłabym to właściwie robić bez przerwy, bo doładowuje to baterie mojego fotomózgu – mówi Zuza Krajewska

Fot. Michał Łuczak, “Martyna”, 2021

 

W każdej edycji cyklu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…” to zbliżenie mające na celu zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, zdjęcia maski, uchwycenia chwili, zatrzymania czasu.

– Portret osobisty to spotkanie, którego efektem jest fotografia. Jak każdy obraz niesie ona różne znaczenia, w zależności kto patrzy. Ważne jest, by efekt nie był  obojętny ani dla portretującego, ani dla portretowanych. Przy okazji, jak każde zdjęcie, portret fotograficzny jest też zapisem czasu, kogoś w konkretnym momencie życia – podkreśla fotograf Michał Łuczak.

Na wystawie będzie można zobaczyć w sumie kilkadziesiąt fotografii autorstwa – Zuzy Krajewskiej, Michała Łuczaka oraz duetu Katarzyny Korzenieckiej i Szymona Rogińskiego.

Skany, które wykonywaliśmy naszym bohaterkom i bohaterom podczas “Portretu osobistego”, pozwoliły na przełamanie schematu ról między portretowanymi a portretującymi. W pewien sposób wróciliśmy do korzeni fotografii – roli modeli, którzy „zapisują” się w trakcie skanu. 150 lat temu ludzie pozowali czekając, przez kilkanaście minut bez ruchu utrwalając swój wizerunek. Nasza decyzja o wyborze medium pozwaliła oddać aktywność zapisu samym modelom, bez „polowania” na dobry moment. Zapisała prawdę – mówią Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński.

Na wystawie będzie można także zobaczyć filmy w reżyserii Piotra Małeckiego, które powstały w trakcie trwania projektu. Premiera odbędzie się 30 listopada o godz. 18:00 w Teatrze Powszechnym.

 

Czas trwania wystawy: 26.11–12.12 2021

Miejsce: Galeria Jednostka, Warszawa, ul. Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej)

Czynna: wtorek–sobota: 14:00–18:00

Wernisaż: 26 listopada 2021, godz. 18:00

 

Fot. Katarzyna Korzeniecka i Szymon Rogiński, “KPMBP-001”, 2021

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->