“Wrzask rebeliantów – Historia geniusza wojny secesyjnej”, czyli burzliwe losy generała Stonewalla

źródło: Czarne

To kolejna po „Imperium księżyca w pełni” pozycja S.C Gwynne’a w katalogu wydawnictwa „Czarne” traktująca o fascynujących dziejach XIX-wiecznej Ameryki Północnej. Tym razem przenosimy się na ogarnięty wojną domową wschód USA, gdzie południowe stany właśnie ogłosiły secesję od reszty kraju.

Historię tego konfliktu poznajemy przez pryzmat burzliwych losów generała Thomasa Jonathana Jacksona, szerzej znany jako „Stonewall” Jackson. Postrzegany początkowo jako dziwak czy wręcz mężczyzna niespełna rozumu, wkrótce po objęciu dowództwa na polu bitwy zapracował na opinię genialnego taktyka, jednego z najwybitniejszych oficerów w historii amerykańskiej wojskowości, docenianego i opłakiwanego zarówno przez Konfederatów jak i Unionistów.

Historia życia „Stonewalla” Jacksona splata się na ponad 600 stronach „Wrzasku rebeliantów” z tragicznymi kulisami wojny secesyjnej. Dostajemy więc fascynujące i niezwykle plastyczne opisy krwawych walk, pełne śmierci, oderwanych kończyn, straszliwych chorób i forsownych manewrów. Szkoda tylko, że całość nie została wzbogacona większą ilością map czy jakimikolwiek ilustracjami. Więcej minusów nie ma.

S.C. Gwynne
Wrzask rebeliantów – Historia geniusza wojny secesyjnej
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz

-->