W jakie planszówki zagrać podczas kwarantanny? Oto nasze propozycje!

W przerwach między czytaniem a oglądaniem, gotowaniem i śledzeniem newsów o koronawirusie, zamknięci w czterech ścianach szukamy dodatkowych rozrywek. Niektórzy odkurzają gry, do których dawno nie zaglądali. W relacjach znajomych pojawiają się na fotkach warcaby, scrable i Monopoly. Ale oferta planszówek jest znacznie ciekawsza. Przekonuje o tym nasz zaprzyjaźniony spec od gier planszowych Igor Konefał (Hangar 464 i bar Zagrywki), który opublikował na swoim profilu na facebooku  inspirujący wpis. Poleca w nim najciekawsze gry dla małej liczby graczy i takie które bez problemu można kupić w sklepach internetowych). Sam gram w planszówki regularnie od lat – ma ponad 50 gier, a grał pewnie w ok. 100, wiec zna temat dość dobrze. A więc, w jakie planszówki warto zagrać?

– Widzę po Insta story, ze wiele osób, w ramach #zostajewdomu , wyciągnęło jakieś stare planszówki i w większości jest to Monopoly 🙈. Jako, że rynek planszówek od lat przeżywa boom wrzucam listę gier, w które warto zagrać podczas kwarantanny, żeby nie było nudno – pisze Igor. Dodaje też, jakimi kryteriami się kierował. Wybrał planszówki idealne dla małej liczby graczy, które dobrze się skalują (czyli można zagrać i w 2 i np. w 4 osoby), dostępne w sklepach internetowych, więc możecie je bez problemu zamówić do domu, z how to play na YouTube, żeby nie trzeba było czytać instrukcji, dostępne w polskiej wersji językowej.

Planszówki dla początkujących

LEKKIE (czyli pozycje, których możecie nauczyć absolutnie każdego, kto nie ma na co dzień styczności z grami – mamę, babcie czy dziecko)

Azul – idealna dla 2-4 osób / czas gry Ok 40 min
Prosta gra abstrakcyjna, polegająca na zbieraniu i układaniu kolorowych azulejos.

Carcassonne – idealna dla 2-4 osób 30-60 min w zależności od ilości dodatków.
Jeśli lubisz puzzle to polubisz Carcassonne. Układamy kafelki, które łączą się w wielką mapę z miastami drogami i łąkami. Jest masa dodatków i wersje big box. Im więcej dodatków tym lepiej 😉

Wsiąść do pociągu Europa – idealna dla 2-5 osób.
Jeśli miałbym w domu zamienić czymś Monopoly to właśnie tą grą. Dość proste zasady i duża regrywalność w grze o budowie połączeń kolejowych i masą kolorowych wagoników do rozstawiania na planszy Europy.

Planszówki dla średniozaawansowanych

ŚREDNIE (na pewno nie będziesz mieć problemów z nauką, ale będzie trzeba poświecić na zasady trochę więcej czasu + jeśli chcesz grać z dziećmi to tymi starszymi czyli takimi 12+)

Na skrzydłach – idealna dla 2-4 osób / czas gry ok 60-80 min
Największy hit planszowkowy ostatnich lat. Piękna oprawa graficzna. W skrócie – kolekcjonujemy ptaki i wykorzystujemy ich zdolności do zdobywania coraz większej ilości punktów. Nie znam osoby, która nie lubi tej gry.

Szarlatani z Pasikurowic – idealne dla 2-4 osób, czas gry ok 45-60 min.
Jako szarlatan ważysz magiczną miksturę odciągając jej składniki z worka uważając by nie okazały się wybuchowe. Gra z zarządzaniem ryzykiem w tle.

Escape Tales: Rytuał Przebudzenia – idealna na 2-3 osoby, czas gry jakieś 2 wieczory.
Gra dla fanów escape roomów. Jednorazowa historia z różnymi zagadkami do rozwiązania po drodze.

Brzdęk – idealna na 3-4 osoby czas gry ok 60 min.
Jeśli lubisz RPGi i klimat plądrowania lochów i masz więcej niż 2 osoby to jest to super śmieszna i przyjemna gra z masą fajnych mechanizmów. Dla bardziej zaawansowanych jest wersja kampanijna. W tej rozgrywa się 10 gier z których każda jest inna (Clank Legacy).  To jak na razie moja gra roku, ale trzeba mieć tę samą ekipę najlepiej 4 graczy i parę wieczorów.

Cięższy kaliber

CIĘŻSZE (raczej dla osób, które mają jakieś doświadczenia z nowoczesnymi planszówkami i lubią grać. Są ciężkie nawet nie ze względu na to, że ciężko w nie grać, ale dlatego, że mają bardziej skomplikowane mechanizmy, które trzeba zrozumieć).

Race for the Galaxy – idealna dla 2-4 osób. Czas gry ok 30 min.
Jedna z moich ulubionych gier karcianych o budowaniu kosmicznego imperium. Idealna do grania wielokrotnie w ciągu jednego posiedzenia.

Terraformacja Marsa – idealna dla 2-4 osób.czas gry ok 120 min.
Jak sama nazwa wskazuje terraformujemy powierzchnie Marsa budując na powierzchni różne obiekty, zwiększając temperaturę i poziom tlenu.

Agricola – idealna dał 2-4 graczy. Czas gry ok 30 min na osobę.
Worker placement. Gra w której budujemy swoje gospodarstwo z masą elementów, które wpływają na to, że każda gra jest inna.

A jeśli upieracie się na Monopoly, to możecie sprawdzić wersję, w której kobiety zarabiają więcej!

252 komentarze

Możliwość dodawania komentarzy wyłączona

-->