Tęczowy Piątek: Pokaż młodzieży LGBT+, że jest OK!

Tęczowy Piątek to akcja zainicjowana sześć lat temu przez Kampanię Przeciw Homofobię. Na dobre zadomowiła się już w szkolnym kalendarzu. Święto, które ma pokazać młodzieży LGBT, że jest akceptowana, odbywa się jak co roku – w ostatni piątek października. Do akcji może dołączyć każdy. Wystarczy tego dnia ubrać się w kolorach tęczy, aby okazać wsparcie.

W czasie gdy grozi nam wejście w życie Lex Czarnek i zakaz Marszów Równości młodzież LGBT+ potrzebuje nas jeszcze bardziej niż dotychczas. Dlatego w tym roku tak ważne jest, by w Tęczowy Piątek młode osoby LGBT+ usłyszały od nas, dorosłych, “Jesteście OK i stoimy za Wami murem!” – zachęca do świętowania dyrektor KPH, Slava Melnyk.

Tęczowy Piątek to święto, które w życiu dorastającego nastolatka może zmienić bardzo wiele. Jak wynika, z badań aż 70 proc. nastolatków LGBT ma myśli samobójcze, a blisko połowa z nich zmaga się z objawami depresji. Młodzież niehetreonormatywna regularnie dotyka przemoc, do której w 26 proc. przypadków dochodzi w szkole. Jak wynika z raportu „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce. Raport za lata 2015/2016“ młodzież LGBT nie może zaznać spokoju nawet w domu. Wśród nastolatków, które o swojej orientacji psychoseksualnej lub tożsamości płciowej powiedziały rodzicom, jedynie 25 proc. spotkało się z akceptacją ze strony matek i tylko 12 proc. z akceptacją ojców.

Wedle tegorocznych wyników Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, spośród ankietowanych osób uczniowskich, 63% wzięło choć raz udział w aktywnościach związanych z Tęczowym Piątkiem w swoich szkołach ponadpodstawowych. Organizacja Tęczowego Piątku jest dla nas ważnym wyznacznikiem rankingowym – to znak tolerancji i bezpieczeństwa, które może odczuwać nieheteronormatywna młodzież w swoich placówkach. Znak, że są pełnoprawnymi członkami i członkiniami swoich społeczności szkolnych – wyjaśnia Agata Zapora z Rankingu Szkół LGBTQ+.

Jak świętować Tęczowy Piątek? 

Tęczowy Piątek można świętować wszędzie – nie tylko w szkole! Wystarczy ubrać się w kolorach tęczy i okazać wsparcie młodzieży. Można też po prostu zadzwonić do młodej osoby LGBT, którą się zna i powiedzieć jej, że może na Ciebie liczyć.

Każdy sposób na tęczowe świętowanie jest dobry. Pokaż młodzieży LGBT+, że jest OK! Załóż coś tęczowego – np. przypinkę, torbę lub skarpetki, wywieś w oknie lub na balkonie tęczową flagę, zrób jej zdjęcie i wrzucić na media społecznościowe (koniecznie z hasztagiem #TęczowyPiątek) lub wydrukuj plakat ze strony teczowypiatek.pl i powieś go w widocznym miejscu – podpowiada wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska.

Zdjęcia: KPH, koloketyw.kolektyw

-->