Jest słodki, a jego kształt przypomina podkowę konia św. Marcina. Jego tradycja i receptura pochodzi z Poznania oraz Wielkopolski. W tym regionie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin – 11 listopada. Tradycja rogali Świętomarcińskich na dobre zadomowiła się w całym kraju. Rogale muszą uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Charakteryzują się nadzieniem wykonanym z białego maku i bakalii.
Wybraliśmy dla Was miejsca, gdzie zjecie najlepsze rogale Świętomarcińskie, nie tylko w Poznaniu.
Cukiernia Weber na Sołaczu, aleja Wielkopolska 7, POZNAŃ
Cukiernia Weber jest firmą rodzinną założoną przez Mariana Webera w 1978 roku. Pod ich cukiernią co roku ustawiają się kolejki. Rogale Świętomarcińskie są świeże, pyszne i uchodzą za najlepsze w Poznaniu. Warto wybrać się po nie dużo wcześniej. 11 Listopada kolejki bywają nawet po dwie godziny, ale warto!
Bazar 1838, ul. Paderewskiego 8 POZNAŃ
Certyfikowane rogale w Bazar 1838 są wyrabiane zgodnie z przedwojenną recepturą co potwierdza Oznaczenie Geograficzne udzielone przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu.
Olga ma Wypieki, ul. Górna Wilda 96/1 POZNAŃ
Olga Krzysztofiak sprawia, że dzięki jej wypiekom na twarzy pojawia się uśmiech. Warto składać zamówienia z większym wyprzedzeniem, ponieważ oferta rogali wyczerpuje się już na kilka dni przed 11 listopada.
Cukiernia Kukułka, Pl. Wilsona/Krasińskiego 10 WARSZAWA
Rogale są przygotowane z ciasta drożdżowego, wałkowane z masłem. Środek wypełniają orzechy, rodzynki, biały mak i marcepan.
Słodki Słony, ul. Mokotowska 45 WARSZAWA
Rogale, zawijane z ciasta drożdżowego przekładanego masłem i faszerowane białym makiem, bakaliami i miodem. Na Mokotowskiej co roku ustawiają się kolejki. Smakować będą szczególnie miłośnikom masła.
Zdjęcia: Materiały prasowe