Sztuczna inteligencja Google na poziomie sześciolatka. A i tak mądrzejsza, niż Siri

źródło: Wikimedia

Chińscy naukowcy właśnie opublikowali wyniki badań, w których określili poziom sztucznej inteligencji w 50 powszechnie stosowanych systemach. Choć algorytm Google AlphaGo, który niedawno pokonał mistrza świata w grze planszowej Go, zajął pierwsze miejsce, w dalszym ciągu nie jest mądrzejszy od 6-letniego dziecka (ale prawie dwukrotnie mądrzejszy od znanej z urządzeń Apple wirtualnej asystentki Siri). 

Aby określić jak bardzo inteligentny jest każdy system, przetestowano ich umiejętność uczenia się, opanowania, a także kreatywność oraz zdolność do przekazywania informacji zwrotnej. Oprócz Google i Siri wzięto pod uwagę m.in. IQ przeglądarek, takich jak Bing czy chińskie Baidu. W badaniach uczestniczyli też ludzie, w wieku 18, 12 oraz sześciu lat. 

Badania najpierw przeprowadzono w 2014 roku, a następnie dwa lata później. Dzięki temu określono, który z systemów udoskonalono najbardziej. Wyniki Google (w 2014 również na 4. miejscu, zaraz po ludziach) skoczyły od IQ równego 26,5 do 47,28. Widać, że system uczy się bardzo szybko, ale nie pokonał sześciolatka, który osiągnął wynik IQ 55,5. 

Jak widać na razie nie ma się czym martwić, ale jeśli taki wzrost się utrzyma, to tylko kwestia kilku lat, zanim maszyny zaczną zrównywać się z nami inteligencją. Niektórzy już biją na alarm, także naukowcy czy technologiczni giganci. Wspominał o tym już Stephen Hawking oraz Elon Musk, który żąda w tej sprawie regulacji. Z kolei założyciel firmy Alibaba, Jack Ma, twierdzi, że za maksymalnie 30 lat całe korporacje sterowane będą przez inteligentne systemy.

1 komentarz

Dodaj komentarz

-->