Spragnieni The Beatles

„Wystąpimy w repertuarze zespołu The Beatles ze słynnej białej płyty. Rozłożymy ją na czynniki pierwsze i złożymy na nowo. W awangardowy sposób” – zapowiedział podczas konferencji prasowej Tymon Tymański, dyrektor artystyczny festiwalu Cydr Lubelski Spragnieni Lata. „The White Album” to punkt wyjścia do opowiedzenia historii muzyki popularnej w aranżacjach niezwykle świeżych, nowoczesnych. Orzeźwiająca trasa rozpoczyna się już 16 czerwca! 

Spragnieni Lata w lutowej edycji udowodnili, że zima może być równie gorąca jak lato. Wszystko dzięki trafnym wyborom Tymona Tymańskiego, dyrektora artystycznego trasy koncertowej Spragnieni Lata, który zaprasza tylko najgorętsze nazwiska polskiej sceny muzycznej: artystów bezkompromisowych, niezależnych, często bardzo młodych. Zimą mogliśmy usłyszeć zespół The Dumplings, Rita Pax z Pauliną Przybysz i tryskającego energią Goorala. W czerwcu startuje kolejna edycja jednego z najszybciej rozwijających się projektów muzycznych w Polsce. Ogólnopolska trasa koncertowa obfituje w wiele niespodzianek i odważnie wyznacza nowe trendy w muzyce. Artyści, którzy pojawią się na scenach polskich miast to Natalia Przybysz, Natalia Grosiak, Krzysztof Zalef Zalewski i… sam Tymon Tymański! Zmierzą się oni z materiałem znanym każdemu z nas, z płytą „The White Album” The Beatles, ale dobrze znanym klasykom nadadzą artystycznej świeżości, przedstawiając je we współczesnych aranżacjach.

W piątej edycji trasa po raz pierwszy muzykom towarzyszyć będzie pełen skład muzyków The Transistors. Za aranżacje utworów The Beatles odpowiada Tymon Tymański, który przyznaje, że ten pomysł przyszedł mu do głowy już wtedy, kiedy w wieku 13 lat po raz pierwszy usłyszał „The White Album”. Zdaniem wielu krytyków to szczególne wydawnictwo, mniej znane od popularnych szlagierów zespołu, ale jednocześnie najwybitniejsze. Płyta powstała w momencie, gdy każdy z członków bandu odkrywał własną drogę muzyczną. Materiał jest niezwykle zróżnicowany. Wyznaczył trendy dla najważniejszych w kolejnych dziesięcioleciach gatunków muzycznych. Na dwóch krążkach słyszymy rock’n’roll, rhythm and blues, hard rock, folk, a nawet country.

Jedyną  okazją do usłyszenia tego lata na żywo nowych aranżacji The Beatles będą otwarte, bezpłatne koncerty trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Odbędą się w sześciu miastach Polski.
Premierowy koncert odbędzie się w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, w sobotę 16 czerwca o godz. 20. Jak w przypadku innych wydarzeń tamże, występ nie będzie biletowany. – Proszę słuchać Trójki. Będziemy rozdawali zaproszenia na ten koncert – zapowiedział podczas konferencji prasowej dyrektor muzyczny stacji – Piotr Metz. Na wielki finał organizatorzy zapraszają 17 września do Lublina w ramach Lubelskiego Święta Młodego Cydru.

mapa miasta

KONCERTOWY ROZKŁAD:
25.06.2016 Kraków

16.07.2016 Warszawa

06.08.2016 Trójmiasto

26.08.2016 Wrocław

27.08.2016 Poznań

17.09.2016 Lublin

BIO UCZESTNIKÓW:
KRZYSZTOF ZALEF ZALEWSKI

Jego debiutancki album pt. „Pistolet” ukazał się w 2004 r. Po jego wydaniu Zalef zniknął
z pierwszego planu, żeby szlifować warsztat i zdobywać doświadczenie. Występował m. in. z Nosowską, HEY, Muchami czy Japoto, nadal gra z Brodką, a w 2013 r. powrócił
z autorską płytą „ZELIG”. To album wymagający, szukający nowych dróg. To wyzwanie rzucone dzisiejszej muzyce popularnej: dziesięć rockowych piosenek, ambitnych i chwytliwych zarazem. Dla wszystkich, ale nie dla każdego. Niebawem wychodzi kolejny krążek Krzysztofa Zalewskiego, a nowe piosenki artysta testuje na żywym organizmie publiczności. Pierwszy singiel zatytułowany „Luka” już można usłyszeć w stacjach radiowych. – Będziemy się zmagać z największą legendą. To więcej niż wyzwanie, ale wierzę że damy radę, zaproponujemy coś prosto z serca – mówi Krzysztof o projekcie Spragnionych Lata.

NATALIA GROSIAK

Liderka założonego w 2002 r. zespołu Mikromusic, którego ostatnia płyta pt. „Matka
i żony” była nominowana do Fryderyka 2016 w kategorii „Album Roku” i „Alternatywa”.
Jako autorka muzyki, tekstów i wokalistka brała udział w licznych projektach. W latach 2005-2014 współtworzyła zespół Digit All Love. W swojej karierze współpracowała także z wieloma innymi zespołami i artystami, takimi jak: Jan Młynarski, Smolik, Renata Przemyk, Pleq, Myslovitz, Fernana Cardoso (Brazylia), Tor  (Wielka Brytania), Mombus (Rosja). Śpiewała w Teatrze Capitol w musicalu „Scat – od pucybuta do milionera” z muzyką Leszka Możdżera. Współtworzyła z Dawidem Korbaczyńskim muzykę do filmu „Chemia” w reż. Bartosza Prokopowicza. Obecnie wraz z  Bolkiem Makabreskim zaangażowana jest w projekt Makabreski. Muzycy w bardzo przewrotny sposób opisują otaczającą nas rzeczywistość, swoje utwory prezentując w formie serialu teledyskowego. Pracuje nad debiutem solowym. – To są najmniej znane, ale też najbardziej odjechane piosenki Beatlesów. Będzie kolorowo: sporą dawkę energii zapewni zespół Tymona i pozostali wokaliści, a ja wprowadzę do projektu delikatniejszy odcień – mówi Natalia o projekcie.
NATALIA PRZYBYSZ

Zwana również jako N’Talia i Natu; polska wokalistka i autorka tekstów. Kojarzona szeroko, jako
wokalistka najlepszego polskiego zespołu soul i R&B Sistars. Jako NATU wydała dwa albumy: „Natu & Envee – Maupka comes home” i „Gram Duszy”. Dwukrotnie nominowana do nagrody Fryderyka. Album „Gram Duszy” spotkał się z uznaniem krytyków w Polsce i był porównywany do najlepszego soulu zagranicznego. W sierpniu 2011 Natu supportowała Erykę Badu na jej koncercie w Warszawie. W 2015 r. artystka otrzymała Fryderyka w dwóch kategoriach – „Album roku” za płytę „Prąd” oraz za „Utwór roku” – „Miód”. Została również nominowana do nagrody TVP Kultura – „Gwarancje Kultury”. – Szykujemy coś nowego i jednocześnie starego. Klasyczny materiał z „The White Album” Beatlesów zagramy na przekór i inaczej. To będzie Biały Album Pokolorowany – mówi Natalia.

TYMON TYMAŃSKI

polski wokalista, kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider albo współlider zespołów Miłość (1988), Kury (1992), Czan,NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie,The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen. – Mamy świetny skład. Natalia Przybysz to cudowna rockowo-soulowa wokalistka, Krzysiek Zalewski – świetny wokalista i gitarzysta, kompozytor, Natalia Grosiak – wokalistka jazzowa z Wrocławia, o wspaniałym głosie, liderka zespołu Mikromusic. Wspierać nas będzie zespół muzyków ze składu Tymon & The Transistors czyli zappowski skład, para jazzowy, w którym występują dęte instrumenty, fortepian, dwie gitary. Beatlesów zinterpretujemy troszeczkę na jazzowo.

Dodaj komentarz

-->