Sorry, nie taki mamy klimat! – apel naukowców

Działalność człowieka spowodowała krytyczny stan naszej planety. Najwyższy czas naprawić to co się zepsuło. Ważne jest zabranie głosu, dlatego naukowcy apelują do polityków, przedsiębiorców i każdego obywatela „wysłuchajcie nas i działajmy razem dla klimatu”. Organizacja WWF Polska stworzyła projekt #sorrynietakimamyklimat, w którym zachęca do o walki o lepszą przyszłość dla planety. Wystarczy podpisać apel naukowców: www.apelklimatyczny.pl

Ważne jest, zrozumienie w jak poważnej sytuacji się znajdujemy. Zabranie głosu przez naukowców czy aktywistów to ważna sprawa tak samo jak nasze codzienne wybory i działania. Naukowcy zaczynają swój manifest od ważnych słów– Popatrz na Ziemię z oddali. To maleńki pyłek, który wraz z kilkoma innymi mknie przez pustkę kosmosu. Od tej pustki chroni nas tylko mgiełka atmosfery – jest jej tak niewiele, że odpowiada warstwie wody o grubości 10 metrów. Pod nią jesteśmy my i cała przyroda – podkreślają w nagranym filmie. Nauka ma niezbite dowody na to, że obecna zmiana klimatu jest spowodowana przez człowieka. Jeśli nie ograniczymy dalszego wzrostu temperatury, możemy spodziewać się dramatycznych konsekwencji i dla nas, i dla całej przyrody. Aby ich uniknąć, świat musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do roku 2030 i osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2050.

 

Do akcji #sorrynietakimamyklimat przyłączyła się znana modelka i aktywistka Anja Rubik. Z okazji Dnia Ziemi udostępniła swoje konto na Instagramie naukowcom, którzy ze swoim apelem do o walki o lepszą przyszłość dla planety mogli dotrzeć do większego grona odbiorców. 

– Klimat w tej chwili jest dla mnie najważniejszą sprawą i idealną prezentacją stanu naszej planety, od którego zależy nasza wspólna przyszłość – podkreśla Anja Rubik.

Słuchanie głosu nauki jest naszą jedyną szansą na poprawę jakości naszej planety. W apelu naukowców, do podpisania którego zachęcamy, możemy znaleźć merytoryczne i nie zaprzeczalne treści. Przestańmy zaprzeczać nauce – to samobójcza strategia. Nie pozwólmy, by argumenty paranaukowe czy nieaktualna wiedza były stawiana na równi z wynikami wieloletnich badań. Nie możemy dłużej być obojętni wobec aktów napędzania zmiany klimatu i wobec pozornych działań proklimatycznych. Przyszłość ludzkości to za duża sprawa, by poświęcić ją dla krótkowzrocznych i doraźnych politycznych czy biznesowych celów.

Nie mamy drugiej planety – musimy uratować tę jedyną. Dołącz do Apelu! Razem ciągle mamy szansę! www.apelklimatyczny.pl

 

Zdjęcia: WWF POLSKA

-->