Śląski Rap Festival 2016 rusza 17 grudnia w Katowicach

W tym roku Śląski Rap Festival nabierze większego niż kiedykolwiek rozmachu. Sam festiwal przenosi się z MegaClubu do Spodka, a pod szyldem 20 lat śląskiego rapu odbędzie się znacznie więcej niż koncerty hip-hopowe. Tegoroczny Śląski Rap Festival odbędzie się 17 grudnia.

foto_ptwp_ec_2-jpg

Śląski Rap Festival to kultowa impreza, która odbywa się od 2004 roku w Katowicach. Z kolei 20 lat temu, w 1996 roku swoją premierę miała przełomowa i równie kultowa debiutancka płyta Kalibra 44 „Księga tajemnicza. Prolog”.

Tegoroczna edycja to nie tylko koncerty hip-hopowe, to widowisko. Na scenie poza raperami, DJ-ami i livebandami pojawią się także orkiestry. Z jednej strony muzycy orkiestry NOSPR, z drugiej związana z Miuoshem FDG orkiestra, a w końcu prawdziwa śląska orkiestra górnicza.
Jedną z gwiazd tegorocznej odsłony będzie właśnie Kaliber 44, który w tym roku powrócił ze świetnym nowym albumem, pojawią się także inni artyści, których wpływ na rozwój śląskiego rapu trudno przecenić – Pokahontaz, Miuosh, Grubson, Jajonasz/Gano, HST, Bu i inni. Poza tym w Spodku pojawią się goście z całej Polski m.in. Tede, O.S.T.R., Ten Typ Mes czy DonGURALEsko.
W tym roku Śląski Rap Festival odbędzie się katowickim Spodku – miejscu równie kultowym, którego design niedawno okrzyknięto ponadczasowym, a które zarezerwowane jest dla najważniejszych wydarzeń odbywających się na Śląsku.

foto_ptwp_ec_1

Koncertom towarzyszyć będą pokazy freestyle’u i beatboksu, specjalna, DJ-ska podróż przez historię śląskiego rapu oraz premiera filmu dokumentalnego poświęconego 20-leciu śląskiego rapu.
17 grudnia w Spodku wystąpią: Kaliber44, Pokahontaz, Miuosh, Grubson, O.S.T.R., Tede, Włodi / Pelson, Ten Typ Mes, Donguralesko, Jajonasz / Gano, Bas Tajpan, Gutek, Sztigar Bonko, Hst, Mcf / 19 Płd, Skorup, Bu, Sot / Minix / Link / Arczi oraz goście specjalni.
Poza tym odbędzie się Freestyle Battle / Memorial Ymcyka.
17.12.2016 Spodek, Aleja Korfantego 35, Katowice

foto_ptwp_ec_3-jpg

_________________________________________________________________
Więcej informacji: tutaj #razemtworzymyhistorie

Bilety dostępne są: www.ticketpro.pl Stacjonarnie w slepach: Empik Mediamarkt Saturn Ceny biletów w I puli: płyta – 89zł czerwone h,j „best view” – 119zł czerwone m,l,k,g,f,e – 99zł niebieskie l,k,j,h – 89zł niebieskie o,n,m,g,f,e – 79zł

_________________________________________________________________
O.S.T.R – to jego freestyle bujały Spodkiem podczas wszystkich odbywających się tam rapowych festiwali. Hip-hopowy pracoholik przez którego żaden luty nie będzie już nigdy taki sam. Począwszy od 2006 roku, nieprzerwanie co roku w lutym (ewentualnie w marcu) wydaje nowy album. Nie przeszkodziła mu w tym nawet choroba, którą przechodził ostatnio, wręcz przeciwnie, wydany w tym roku album „Życie po śmierci” to jedna z najmocniejszych pozycji w jego dyskografii.

Tede – jedyny twórca spoza śląska, który nagrał kawałek na cześć Katowic. Lata sie zmieniają, trendy się zmieniają a on niezmiennie “gra na froncie”. Można powiedzieć, że Śląsk to jego drugi- a koncertowo pierwszy – dom. Podobnie jak O.S.T.R., co roku dostarcza nowego materiału, zwykle w dużej ilości. Najnowszy album Tedego, który ponownie wyprodukował Sir Michu, ukaże się tuż przed festiwalem, 2 grudnia.

Miuosh – Pan z Katowic. Założyciel Fandango Records. Posiadacz złotych i platynowych płyt. Swoją podróż przez muzyczne style skumulował w grającej dla całego śląska FDG Orkiestry. Nagrywa od 2007 roku, na koncie ma ponad 10 płyt, a do mainstreamu przebił się za sprawą wspólnego projektu z Jimkiem. Ich wspólne koncerty w NOSPR i innych salach wyprzedawały się na pniu, a wieści o nich dotarły daleko za granicę (m.in. do Nicki Minaj czy Ashtona Kutchera). 22 listopada ukaże się z kolei album „Panowie z Katowic.Live” nagrany wspólnie ze wspomnianą FDG Orkiestrą.

Kaliber 44 – zespół legenda, autorzy pierwszego śląskiego legala czyli wydanej w 1996 roku „Księgi Tajemniczej. Prolog”. Ojcowie psychorapu. Niepodrabialne giętkie flow, spektakularny zakres porównań i mnóstwo numerów, które dziś są wręcz hymnami. Po 20 latach na scenie wciąż się liczą, mimo że po takich przetasowaniach personalnych wiele zespołów mogłoby się nie podnieść. W tym roku, po 16 latach przerwy, ukazał się nowy album zatytułowany „Ułamek tarcia”, na który Abradab i Joka pokazali, że przez 15 lat nic się nie zmieniło i wciąż są jednymi z najoryginalniejszych raperów w kraju.

Pokahontaz – dwójka która gdy staje za majkiem serwuje “wstrząs dla mas”. Czy ktoś wyobraża sobie Śląski (i Polski) rap bez magicznego wokalu Fokusa oraz Rahima i założonego przez niego MaxFlo? No właśnie. Po śmierci Magika, Fokus i Rahim stanęli przed trudnym wyborem, bo co zrobić gdy nagle świetnie zapowiadająca się droga na szczyt zostaje przerwana? Na szczęście panowie poradzili sobie świetnie – Rahim założył MaxFloRec, a Fokus skupił się na działalności solowej. Jednak zgodnie z zasadą synergii, najlepiej Fokus i Rah radzą sobie razem. Po pierwszym, kultowym albumie Pokahontaz, na kolejny trzeba było czekać aż 8 lat. Na szczęście od tamtego momentu skład nadrabia lata ciszy i wydaje regularnie. Ostatnie wydawnictwo duetu – „Rekolekcja”, ukazało się kilka dni temu.

Ten Typ Mes – niegdyś propagator G-funku, dziś jeden z najinteligentniejszych raperów w kraju, felietonista i człowiek instytucja w Alkopoligamia.com. Przez wielu uznanwany za najlepszego mc w kraju, co potwierdza każdym kolejnym albumem. Jego flow nieustannie ewoluuje, zdolność do dobierania metafor i budowania historii z płyty na płytę podnosi poprzeczkę, a nieszablonowy dobór współpracowników sprawia, że na każdy kolejny album Mesa czekamy z wypiekami na twarzy. Nie inaczej jest z nadchodzącym albumem „AŁA”, który promują utwory z gościnnym udziałem Izy Lach, Korteza i VNM-a. Kto jeszcze pojawi się na płycie? Przekonamy się 4 listopada.

GrubSon & BRK – prawdopodobnie najbardziej pozytywni hip-hopowcy ze Śląska. Od lat niosą pozytywny przekaz balansując na granicy reggae, hip-hopu, ragga, a za sprawą świetnego bandu także rocka. Mało kto odniósł taki sukces komercyjny jak sympatyczny raper z Rybnika. Nie potrzebował do tego radia i telewizji, wystarczył solidny materiał, pełen humoru i regionalnych wstawek. Na wydanym w ubiegłym roku „Holizmie” GrubSon uderzył w poważniejsze tony. Koncertowo pozostał jednak jednym z najbardziej wybuchowych projektów na polskiej scenie.

Dj 600 V – jeden z ojców polskiego rapu. To dzięki jego bitom początkujący raperzy stawali się legendami. To na jego składankach chcieli być wszyscy mc’s w Polsce. Jego „Wkurwione Bity” i „600 C” to kamienie milowe polskiego rapu, a liczba raperów, którym 600V pomógł w wybiciu się z undergroundu można liczyć w dziesiątkach.

Dj Feel-X – założyciel legendarnego Mad Crew. DJ który rozpropagował w Polsce dancehall. Producent, realizator a także szalony freestylowiec i konferansjer. Przez wiele lat członek Kalibra 44, a wcześniej Wzgórza Ya-Pa 3.

Skorup – kowboj, wajdelota, watażka, człowiek chmur. Gawędziarz z niepodrabialną nawijką, własnym językiem komunikowania się i specyficznym poczuciem humoru. Od lat krzewi dobry humor na płytach wydawanych przez MaxFloRec. Bywa, że sentymentalny, jednak to za jego beztroskie numery kochamy go najbardziej.

Bu – tyski weteran. Niegdyś członek Płonącego Squotu. Dziś członek MaxFlo, Kosmosu, który tworzy ze Skorupem, Rufijokiem i Metrowym oraz 3odyCru ze Skorupem i GrubSonem. W 2013 roku wydał swój ostatni, mocny album zatytułowany „Byk”. Poza tym regularnie współpracuje z artystami MaxFlo, rapuje w ich numerach i towarzyszy im na koncertach.

Włodi i Pelson – dwaj członkowie legendarnej Molesty, pionierskiej kapeli ulicznego rapu na polskiej ziemi, której „Skandal” wyznaczył kierunek rozwoju krajowego rapu. Współraca Włodiego i Pelson ciągnie się od lat – kilku płytach z Molestą był projekt Parias z Eldo, wspólne utwory u innych raperów (m.in. u Pjusa). Na koncercie na pewno pojawią się numery Molesty i Pariasa, a do tego pewnie sporo solowych kawałków niezwykle płodnych raperów.

donGURALesko – pochodzi z Poznania, ale jeśli chodzi o stylistykę zawsze bliżej było mu do rozbuchanego, imprezowego rapu rodem z USA niż do ulicznego hip-hopu uprawianego przez Peję i jego ekipę. Przepełniony bragą styl Gurala ewoluował z biegiem lat, z czasem w jego tekstach zaczęło pojawiać się coraz więcej nawiązań do kultury bliskiego wschodu, religii i uwarunkowań socjologicznych, którymi Gural interesuje się prywatnie. Jego ostatni album to „Magnum Totum Ignotum” z ubiegłego roku, jeden z najambitniejszych w jego karierze, nagrany praktycznie bez udziału gości.

Jajonasz / Gano – jedna z niedocenianych, choć niezwykle ważnych postaci rapu na Śląsku i w Polsce. Obok Magika, Joki i Abradaba rapował na debiucie Kalibra 44, pojawił się też na pierwszych albumach Wzgórza Ya-Pa 3 i na „Kompilacji” Ośki. Z czasem skupił się na produkcji jako Lukatricks. Współpracował m.in. z IGSem, HST, oraz Gano, z którym wystąpi w Spodku. W 2010 roku ukazał się jego debiutancki album, na którym pojawiła się plejada śląskich raperów, a także Tede, O.S.T.R. czy Eldo.

Bas Tajpan – pochodzi z Dąbrowy Górniczej, a jego domena to reggae, hip-hop i raggamuffin. Przez lata był członkiem takich składów jak 13 Chilli Pół Fuksa, HaiHaieR, Mustafarai czy Ushat Sound System. Na koncie ma współpracę z artystami z bardzo różnych hip-hopowych światów – od Skorupa i Juniora Stressa po Hemp Gru, Peję i Firmę.

Gutek – wokalistka od lat związany ze śląską sceną rapową. Zaczynał wtedy kiedy chłopaki z Kalibra 44 i Paktofoniki śpiewając na ich płytach, później dołączając do Baku Baku Składu. Poza tym jest połową reggae’owego duetu Indios Bravos, który tworzy razem z Piotrem Banachem. Wszyscy kojarzymy go przede wszystkim ze świetnych singli – kiedyś „Ja to ja” z Paktofoniką, później „Rapowe ziarno” z Abradabem.

Sztigar Bonko
– rapowy projekt DJ Eproma, którego chyba nikt się nie spodziewał. W 2013 roku znany dotąd jako DJ, Eprom chwycił za mikrofon i nagrał album brzmiący jak zagubione nagrania Cypress Hill. Z tym, że po śląsku. Konwencja się przyjęła, podobnie jak górniczy wizerunek Sztigara. Pod tym pseudonimem ukazały się dotyczchas dwie płyty, ostatnia zatytułowana „Harpagan” dwa lata temu.

HST – jest jednym z pionierów śląskiego rapu. W 2002 roku debiutował albumem „Masy ludu. Na językach”, na którym gościnnie pojawili się m.in. Fokus, Gutek i PiH. Przez lata gościnnie pojawiał się na płytach innych śląskich artystów, by z drugim solowym albumem powrócić dwa lata temu.

3 komentarze

Dodaj komentarz

-->