Tu było dzieło

Dziś są jednymi z najpopularniejszych dzieł świata, a wystarczyłby chwila a nie byłoby po nich  śladu. Ukrywane pod ziemią, konserwowane przez długi okres czy też cudem odnalezione po kradzieży. W akcjach reanimacyjnych niejednokrotnie brały udział setki osób. I dzięki nim możemy dziś oglądać obrazy najwybitniejszych malarzy tak, jak gdyby  nigdy nic się nie stało.  Które dzieła były najbardziej zagrożone?

 

1.  Bitwa pod Grunwaldem

matejkobitwa

Sztandarowe dzieło Matejki już 69 lat temu na stałe zamieszkało w Muzeum Narodowym w Warszawie, ale przez wcześniejsze lata nieraz groziło mu zniszczenie. By zabezpieczyć je przed bombardowaniem Warszawy, bądź też celowym zniszczeniem, płótno wywieziono ze stolicy do Lublina. Zorganizowanie tajnej wywózki obrazu o powierzchni dużo większej od standardowej kawalerki nie należało do najłatwiejszych zadań. Zdejmowanie płótna było szybką akcją bez wcześniejszego planu, z pomocą przypadkowych przechodniów. Niewiele brakowało, a dzieło mogło zostać uszkodzone podczas samego zdejmowania ze ściany! Wydawało się,  że w Lublinie obraz będzie bezpieczny, jednak i tam został zaatakowany.  Choć ukrywany w skrzyni w bibliotece, przetrwał, to zginęły osoby chroniące go. Co więcej, w tym czasie rozpoczęło się zaciekłe tropienie dzieła przez Niemców, którzy wyznaczyli nawet nagrodę, by tylko znaleźć Bitwę. Przesłuchiwano całe rodziny osób związanych z warszawską Zachętą i muzeum lubelskim. Działania ustały dopiero, kiedy Wielka Brytania ogłosiła fikcyjną nowinę, że obraz Matejki szczęśliwie do niej przybył. A tak naprawdę do końca wojny  był  głęboko pod ziemią w szopie taborów miejskich.

 

2.   Wenus z lustrem

wenus

Sufrażystki potrafiły się zdenerwować i to nie na żarty. W 1914 roku zdenerwowała się Mary Richardson. Wzięła tasak i mimo obecności strażników pocięła słynne dzieło Velazqueza. Jako, że „Wenus z lustrem” do muzealnej kolekcji została zakupiona za publiczne pieniądze, tak jej atak miał być aktem politycznym. Protestowała przeciwko aresztowaniu liderki sufrażystek, nie podobał jej się też sposób, w jaki mężczyźni wpatrywali się w dzieło. Dlatego zadała mu aż siedem ciosów. Pani Richardson trafiła na sześć miesięcy do więzienia, a obraz do pracowni konserwatorów.

 

3.   Ostatnia wieczerza

ost

Chyba, niezależnie od wieku, nie ma osoby, która nie znałaby tego dzieła. A gdyby nie prace konserwatorskie, trwające pięć razy dłużej niż samo malowanie, nie byłoby po nim śladu.  Ostatnia Wieczerza powstawała trzy lata, a w pracowniach konserwatorów spędziła łącznie 15 lat. Leonardo namalował ją olejami, a że zrobił to na suchym tynku, metoda okazała się bardzo nietrwała. Farba zaczęła odpadać, a długa i żmudna konserwacja okazała się jedyną metodą na przedłużenie życia freskowi.

4.   Wymarsz strzelców

straz

Najpopularniejszy obraz Rijksmuseum już dwa razy wykaraskał się z poważnych tarapatów. Pierwszy raz w 1975 roku niezrównoważony umysłowo mężczyzna uszkodził go nożem. Atakujący trafił do szpitala psychiatrycznego,gdzie popełnił samobójstwo, a dzieło przeszło konserwację, po to , żeby po 15 latach inny szaleniec oblał obraz kwasem. Na szczęście, dzięki szybkiej interwencji strażników działanie kwasu zneutralizowano, szkodom uległa tylko wierzchnia warstwa lakieru. Dziś obraz jest w pełni odrestaurowany i codziennie przyciąga tłumy zwiedzających.

5.  Chłopiec z bańką mydlaną

banka

Podobno Rembrandt to jeden z ulubionych malarzy przestępców, dlatego na naszej liście znalazł się po raz drugi (a i z samych jego dzieł można by taką listę stworzyć).  43- letni mężczyzna 15 lat temu ukradł „Chłopca” wartego 3.9 mln euro. Obraz odnaleziono w tym roku i aresztowano dwóch mężczyzn tuż przed transakcją sprzedaży. Grunt to interwencja w odpowiednim momencie.

6 i 7 Krzyk, Madonna

krzyk           maadona

Nie warto się rozdrabniać, a jak już kraść, to najlepiej od razu dwa obrazy.  Tego hasła trzymali się złodzieje, którzy napadli na Muzeum Muncha w Oslo 22 sierpnia 2004 roku. W biały dzień, zamaskowani i uzbrojeni, weszli, wynieśli „Krzyk” i „Madonnę” ( inna wersja „Krzyku”  już raz padła ofiarą kradzieży). Akcja poszukiwawcza trwała dokładnie dwa lata i dziesięć dni.  Gdy obrazy wróciły na miejsce, okazało się, że były  przechowywane w niewłaściwy sposób, uległy uszkodzeniom i zamiast do widzów, trafiły do konserwatorów na kilka miesięcy.

8.    Mona Lisa

louvre-mona-lisa

Nie bez powodu Mona Lisa jest jednym z najlepiej chronionych dzieł i umieszczono ją za kuloodporną szybą. Wyjątkowo pechowy był dla niej rok 1956- najpierw oblanie kwasem, a potem rzut kamieniem, który poważnie uszkodził barwną warstwę płótna.  Wydawałoby się, że szyba będzie gwarantem bezpieczeństwa, a tymczasem nie przeszkodziło to pewnej kobiecie oblać dzieło czerwoną farbą a turystce z Rosji rzucić ceramicznym kubkiem w sam środek obrazu.  Dodajmy, że kubek został kupiony chwilę wcześniej w muzealnym sklepiku.

 

8 komentarzy

Dodaj komentarz

-->