Rzeźba Arnaldo Pomodoro w Warszawie

Uważany za jednego z najwybitniejszych żyjących artystów na świecie, dzieło 96-letniego rzeźbiarza Arnaldo Pomodoro zostało wystawione w Ogrodzie Modernistycznym w Łazienkach.

Monumentalna kula o nazwie „Sfera con sfera” wykonana została włókna szklanego. Odzwierciedla ona sprzeczność dzisiejszego świata ze swoją złożoną mieszaniną symboli, które można odczytywać zarówno jako organiczne, a co za tym idzie ludzkie, jak i związane z techniką. Z powodu tej złożoności wnętrze rzeźby przybiera kształt przypominający zęby przekładni. Szczególnie kula, w środku której znajduje się inna, rozwijająca się kula, może być interpretowana jako metafora obietnicy odrodzenia świata, w którym jest mniej zmartwień i destrukcji.

Kula jest wspaniałym obiektem, pochodzi ze świata magii, czarodziejów, zarówno ta z brązu, jak i ta wypełniona wodą. Jest nią również łono matki, myślę, że… Odzwierciedla ona wszystko wokół, tworzy przedziwne kontrasty, przekształca zwykłe odbicie środowiska. Właśnie to jest celem tworzenia każdej kolejnej rzeźby, takiej jak ta: próba przełamania idealnej formy magii, z nadzieją, żeby odnaleźć w niej wewnętrzne sprzeczności, tajemnicę i rzeczywistość. W mojej rzeźbie, kształt dzisiejszego świata zawiera się w formie “idealnego miasta”, stworzonego przez artystów włoskiego renesansu. Ostatecznie, to tutaj mieszczą się nadzieje i marzenia moje oraz wielu innych obywateli tego świata – wyjaśnia artysta Arnaldo Pomodoro.

Wystawa “Sfera con sfera” dostosowana jest do potrzeb osób niewidzących i słabowidzących. Przy rzeźbie znajduje się tyflografika do poznawania przez dotyk oraz opis alfabetem Braille’a.

Wystawę możemy podziwiać od 9 lipca 2022 do 9 lipca 2027 w Ogrodzie Modernistycznym w Łazienkach Królewskich.


 

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

-->