Wystawa: „Maszyna wpływu”

Wystawa „Maszyna wpływu” to efekt antropologicznego dochodzenia dotyczącego Centrów Sztuki Współczesnej Sorosa, jedynej w swoim rodzaju sieci centrów sztuki, które działały w dwudziestu stolicach Europy Wschodniej w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Ekspozycję można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski do 6 listopada 2022. 

Podczas wystawy widzowie uzyskują dostęp do pomijanego okresu w historii sztuki lat 90. i mogą prześledzić jego wpływ aż do dziś. Artystki i artyści biorący udział w wystawie „Maszyna wpływu” pochodzą z regionów, w których działały Centra Sztuki Współczesnej Sorosa i reprezentowali swoje kraje na największych biennale na świecie. Znajdziemy zarówno historyczne, jak i najnowsze dzieła sztuki najważniejszych współczesnych artystów i artystek. W skład wystawy wchodzi duże archiwum dotyczące sieci SCCA (Soros Centers for Contemporary Art ). 

Wystawa została podzielona na antropologicznie ujęte wątki takie jak neoliberalizm, prekarność awangardy, identytarianizm, media taktyczne. Te tematy wszechstronnie prowadzą nas przez zgiełk tego czasu przemian i charakterystyczną dla niego produkcję kulturalną, dostarczając nam wiedzy o tym, co to oznacza dla naszego rozumienia sztuki dzisiaj. Warto dodać, że wystawa dotyczy estetyki, mechanizmów oraz kultury propagandy i sama w sobie jest wyrazem propagandy tak jak większość wystaw. Maszyna wpływu tego nie ukrywa i przekazuje wnioski wyciągnięte z działań sieci Centrów Sztuki Współczesnej Sorosa dotyczące uprawiania propagandy jako sztuki. Jeśli chcecie dowiedzieć się, w jaki sposób sztuka może, być wykorzystywana do sprawowania kontroli nad społeczeństwem to koniecznie przyjrzyjcie się z bliska eksponatom. 

Opowiedzenie tej historii właśnie dzisiaj pozwala nam na przeprowadzenie niezbędnej analizy nowego typu zachowań, dekolonizację oraz zrobienie kroku wstecz i ujrzenie sztuki współczesnej zarówno jako narzędzia propagandy, jak i uniwersalnej broni. Maszyna wpływu to celebracja działań awangardy – czytamy w opisie wystawy. 

Sprawdź więcej informacji o wystawie!

 

Zdjęcia i źródło: Materiały prasowe 

 

-->