Już w lipcu na orbitę okołoziemską wybierze się nietypowy pasażer. Wraz z niemieckim astronautą Alexandrem Gerstem na ISS „zamieszka” CIMON, czyli Crew Interactive Mobile Companion. Robot ma kształt ściętej kuli, na której znajduje się ekran wyświetlający wirtualną twarz. Nic dziwnego, że wszystkim fanom science fiction urządzenie kojarzy się z HAL 9000, które było jednym z bohaterów książki i filmu „Odyseja Kosmiczna”.
CIMON został stworzony w laboratoriach DLR (Niemiecka Agencja Kosmiczna) a w pracach nad nim uczestniczyli specjaliści między innymi z IBM, Airbusa czy European Space Agency. Robot przeszedł też specjalny trening ze swoim opiekunem Alexandrem Gerstem. W symulowanych warunkach kosmicznych maszyna i człowiek uczyli się nie tylko komunikacji i poruszania, ale także komend związanych z zadaniami, które będą wykonywać w kosmosie do października 2018. W końcu nikt za darmo nie pomieszka sobie na orbicie okołoziemskiej! W ramach wycieczki CIMON ma kontrolować eksperyment związany ze wzrostem kryształów, ułożyć kostkę Rubika (my tego nie umiemy nawet na Ziemi) oraz posłużyć za kamerę w “eksperymencie medycznym”. W eksperymencie chodzi o obserwowanie zachowań i współpracy w grupie astronautów pod kątem przyszłej wprawy na Marsa. Eksperymenty będą też podstawą do „zatrudnienia” podobnych robotów w zakładach opieki zdrowotnej.
Nudno nie będzie też po skończeniu eksperymentów, bo CIMON to całkiem mądra bestia. Komputer, który nim steruje, w 2011 roku wygrał specjalną edycję teleturnieju Jeopardy! (protoplasta naszego Va banque), w której pokonał dwóch najlepszych w historii programu zawodników i wygrał milion dolarów. Pora na pierwszy kosmiczny teleturniej?
Aha, gdybyście się zastanawiali – na liście najbliższych lotów NASA nie znajduje się astronauta o imieniu Dave…
2 komentarze