Polki podbijają Stany Zjednoczone

Hidden Power plakat

6 października w Museum of Texas Tech University została otwarta wystawa „POLKI Hidden Power”. Prezentuje ilustracje oraz ceramikę polskich artystek, które w swojej działalności odnoszą się do tematu kobiecości.

Przez wieki kobiety nie miały prawa głosu ani w społeczeństwie, ani w rodzinie. Musiały wywalczyć sobie szacunek i godne traktowanie. Choć pozycja kobiet jest obecnie inna niż kiedyś, ich prawa nadal są sprawą kruchą i niepewną. To daje kobietom ciągłą motywację do demonstrowania swojej wewnętrznej siły. Widać to doskonale w dziełach Polek pokazanych na wystawie POLKI Hidden Power.

„Kiedy przyglądałam się pracom polskich kobiet, pochłonęła mnie intymność małych, codziennych spraw: włosów na ciele, nadwagi, medytacji, wychowywania dzieci czy pielęgnacji roślin domowych, podniesionych do rangi doświadczenia godnego ekspresji. Niezwykła odwaga, by rozpoznać to, co zwykle bywa przeoczone. To właśnie jest ukryta moc (hidden power)” – mówi współtwórczyni wystawy, Carol Flueckiger z Texas School of Arts.

W ramach wystawy pokazane zostaną zarówno prace polskich ilustratorek, jak i polskich projektantek – ceramiczek. Odnoszą się one do tematu kobiecości oraz ukazują przedmioty, które same w sobie manifestują kobiecą siłę. W ramach wystawy prezentowane będą prace następujących artystek: Basia Grzybowska, Iza Kaczmarek–Szurek, Aleksandra Morawiak, Magdalena Pankiewicz, Sabina Samulska, Ewelina Skowrońska, Maria Jeglińska, Malwina Konopacka, Kaja Kusztra. Koncepcja wystawy, której kuratorką jest Monika Brauntsch, powstała przy współpracy z artystką Eweliną Skowrońską oraz Carol Flueckiger, Associate Professor z TTU School of Art, Texas Tech University.

Polki Hidden Power 1

 

Polki Hidden Power 2

Wystawie, wcześniej prezentowanej podczas San Francisco Design Week, a obecnie w Museum of Texas Tech University, towarzyszyć będą wizyty studyjne oraz festiwal filmowy organizowany przez TTU Women’s and Gender Studies.

Wystawa finansowana jest ze środków MKiDN, z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”.

Adres: Museum of Texas Tech University, 3301 4th St, Lubbock, TX 79415
Czynne: 5.10-31.12.2018, godz. 10-17.
Kontakt: info@spiritofpoland.pl
www.spiritofpoland.pl

Dodaj komentarz

-->