Czy istnieje przepis na dzieło sztuki?

Do it - wystawa

Odwiedźcie łódzką wystawę „do it” i sprawdźcie czy istnieje przepis na dzieło sztuki. Skorzystajcie z instrukcji obsługi od Mariny Abramović, Yoko Ono, Davida Lyncha, Joanny Rajkowskiej.

Jak wyglądałoby dzieło, jeśli to ktoś inny, niż sam artysta, byłby odpowiedzialny za jego produkcję? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na wystawie „do it – instrukcja obsługi sztuki”. Co więcej, będziecie mogli taką odpowiedzialność wziąć na siebie wykonując krok po kroku instrukcje autorstwa artystów takich jak: Annette Messager, Christian Boltanski, Claire Fontaine, Jimmie Durham, Marina Abramović, Allison Knowles, Michelangelo Pistoletto, Paweł Althamer, David Lynch czy Yoko Ono.

„Do it” to projekt, który od 25 lat krąży po całym świecie. Teraz po raz pierwszy prezentowany jest w Polsce. Wystawa odbywa się w Łodzi w hali pofabrycznych zakładów WI–MA i otwarta będzie do 28 października. Na ten czas miejsce zamieniło się w przestrzeń wypełnioną działaniami twórczymi. Poprzez wprowadzanie i usuwanie niektórych dzieł w czasie trwania wystawy, ekspozycja przybierać będzie formę „żywego organizmu”. Podczas łódzkiej odsłony zaproszeni artyści, kuratorzy, a przede wszystkim publiczność, tworzą istne laboratorium praktyk artystycznych.

Joan Jonas - Instruction fot. Magda Kieroń

Polscy artyści piszą swoje instrukcje obsługi. W piątek 12.10 o godz. 19:00 otwieramy polską część wystawy „do it”. Koncepcja projektu zakłada, że gościnni kuratorzy maja możliwość zaproszenia kolejnych artystów do napisania nowych instrukcji na dzieło sztuki. Chętnie z tego korzystamy zapraszając kilkunastu polskich twórców, którzy naszym zdaniem mogą zaskoczyć publiczność (i nas!) swoimi pomysłami. Dzięki temu mamy realny wpływ na poszerzenie się zbioru instrukcji najważniejszych postaci światowej sceny artystycznej – zdradza Karolina Balke, kuratorka wystawy.

Joanna Rajkowska zaprosi zwiedzających do dosłownego siłowania się z napisaną przez nią instrukcją. Instrukcja Józefa Robakowskiego na pewno pozostawi w każdym ślad po jej wykonaniu. Dzięki Łukaszowi Skąpskiemu i Sarze Rogowskiej będziemy mogli wspólnie zastanowić się nad rolą ekologii w dzisiejszym świecie. Artysta, który na murach w polskich miastach zostawiał zabawne napisy dot. Polskich klubów piłkarskich ukrywający się pod pseudonimem Janusz III Waza, zachęci wszystkich do żartowania. A dzięki Przemysławowi Jasielskiemu na wystawie pojawi się EXPERT ds. USUWANIA FARB.

Lygia Pape - Good Blood fot.Karolina Wojtas

Staraliśmy się zaprosić do napisania nowych instrukcji ludzi z pola sztuki współczesnej, rozesłaliśmy zaproszenia do twórców sztuki wizualnej, performerów, artystów działających na polu sztuki partycypacyjnej, teoretyków i krytyków sztuki, pisarzy i kuratorów. Udało nam się zebrać grupę kilkunastu polskich twórców, która naszym zdaniem świetnie ukazuje pełne spektrum sztuki współczesnej w Polsce – zapowiada Jacek Laube, kurator wystawy.

Polscy artyści, którzy już napisali nowe instrukcje: Krzysztof Cichosz, Lech Majewski, Przemysław Jasielski, Janusz III Waza, Sara Rogowska, Józef Robakowski, Joanna Rajkowska, Krzysztof Pijarski, Łukasz Skąpski.

Podczas całego czasu trwania ekspozycji został zaplanowany również szereg wydarzeń towarzyszących – wernisaże, performensy, prezentacje, warsztaty dla dzieci i dorosłych, sekcja kulinarna oraz weekendowe wieczory taneczne z djem. Wstęp na wystawę, z wyjątkiem wybranych wydarzeń specjalnych jest bezpłatny. Pełny program wydarzeń w kolejnych tygodniach będzie dostępny na stronie www  oraz na Facebooku.

Allison Knowles - Hommage to Each Red Thing & Feng Hu w interpretacji Marty Krześlak fot.Karolina Wojtas

 

Aran Uri - Doodle fot.Magda Kieroń

Ponad 350 artystów i 50 miejsc na świecie, czyli krótka historia „do it”
Historia wystawy „do it” sięga 1993 roku, kiedy to artyści Christian Boltanski i Bertrand Lavier wraz z Hansem Ulrichem Obristem zastanawiali się czy wystawa sztuki może powstać na bazie instrukcji napisanych przez artystów. Jak wyglądało by dzieło, jeśli to ktoś inny niż sam artysta byłby odpowiedzialny za jego produkcję? Żeby sprawdzić co z tego wyniknie, zaprosili 12 artystów do nadesłania instrukcji, które przetłumaczyli na dziewięć języków i wydali w formie książki. Rok później w Klagenfurcie miała miejsce pierwsza odsłona „do it”. Koncepcja zakładała stworzenie niekończącej się wystawy. Dzisiaj jest to najdłużej prezentowana wystawa na świecie. Uczestniczyło w niej ponad 350 artystów z całego świata i reinterpretowana była w ponad 50 miejscach na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Francji, Kolumbii, Islandii, Tajlandii, Meksyku, Chinach i wielu innych krajach.

„Do it – instrukcja obsługi sztuki”
Termin otwarcia wystawy: 4-28 października 2018
WI-MA, al. Piłsudskiego 135, Łódź
Organizatorzy: Fundacja Superkurator oraz ekipa MamyCynk
Kurator „do it”: Hans Ulrich Obrist
Kuratorzy „do it – instrukcja obsługi sztuki”: Karolina Balke, Jacek Laube
Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawę można zwiedzać codziennie w godzinach od 11:00 do 21:00. Wydarzenia specjalne odbywają się w weekendy.

Dodaj komentarz

-->