Opublikowano listę najbardziej niezdrowych krajów świata. Jesteśmy w pierwszej 10

źródło: Pixabay

Analizę krajów na świecie pod kątem zdrowego trybu życia przeprowadził portal Clinic Compare, czyli popularna porównywarka placówek medycznych, skierowana głównie dla osób, które chcą zdecydować się na zabieg z dziedziny medycyny estetycznej. Użyto w tym celu danych Światowej Organizacji Zdrowia, informacji zawartych w corocznej publikacji CIA na temat świata (“The World Factbook”) oraz danych zbieranych przez organizacjię The World Lung Association. Brano pod uwagę spożycie alkoholu, palenie papierosów i przeciwdziałanie otyłości w 179 krajach na całym świecie.

Na niechlubnym pierwszym miejscu, ze szczególnie wysokim wynikiem konsumpcji alkoholu, znalazły się Czechy (na każdego obywatela przypada tam rocznie 13,7 litra alkoholu). Kolejne miejsca należą do Rosji, Słowenii, Białorusi i Słowacji. Polska również nie ma się czym chwalić – znajdujemy się na 8. miejscu, pomiędzy Chorwacją i Luksemburgiem. Nasz rejon, Europa Wschodnia, został więc oficjalnie uznany za najbardziej niezdrowy rejon świata – aż 9 na 10 krajów w pierwszej dziesiątce rankingu to nasi bliżsi lub dalsi sąsiedzi.

Znana jest też lista najmniej niezdrowych krajów, a więc takich, w których najmniej się pije, pali, a otyłość nie jest wielkim problemem. Na pierwszym miejscu tej listy znalazł się Afganistan, który może poszczycić się drugim najniższym współczynnikiem otyłości na świecie, a także stosunkowo niską ilością wypalanych papierosów. Na kolejnych Gwinea, Niger, Nepal i Demokratyczna Republika Konga. Poniżej pełne listy.

10 najbardziej niezdrowych krajów:

1. Czechy
2. Rosja
3. Słowenia
4. Białoruś
5. Słowacja
6. Węgry
7. Chorwacja
8. Polska
9. Luksemburg
10. Ex aequo Litwa i Stany Zjednoczone

10 Najmniej niezdrowych krajów:

1. Afganistan
2. Gwinea
3. Niger
4. Nepal
5. Demokratyczna Republika Konga
6. Erytrea
7. Malawi
8. Somalia
9. Mozambik
10. Etiopia

5 komentarzy

Dodaj komentarz

-->