Nike 2016 rozdane – co będziemy czytać tej jesieni?

Co roku, w pierwszą niedzielę października poznajemy książkę roku. W konkursie startują wszystkie gatunki literackie, o pierwszych nominowanych, w liczbie dwudziestu, dowiadujemy się w maju, natomiast siedmiu finalistów ogłoszonych jest na początku września. Wczoraj, na dwudziestej już gali, poznaliśmy zwycięzców i wyróżnione książki, które warto dopisać do listy pozycji obowiązkowych na półce. Na naszej jesiennej liście znajdują się trzy debiuty i książka, która otrzymała nagrodę czytelników.

Bronka Nowicka – “Nakarmić Kamień”

nike 2016

Laureatka nagrody Nike jest także artystką wizualną, reżyserką filmową i teatralną. Nagrodę zdobyła za swój debiutancki tom krótkich próz poetyckich. Podczas wręczania statuetki podkreśliła:

Nakarmić kamień” wyrasta z poczucia niemożliwości objęcia całego świata, poznania każdej ludzkiej historii czy zagłębienia się w ludzką pamięć. Tego poczucia szczególnie mocno doznajemy jako dzieci, bo wtedy zyskujemy świadomość, wyodrębniamy się z całości, którą jest świat. Temu wyodrębnianiu się towarzyszy smutek – i smutek jest filarem, na którym opiera się ten tom.

Przewodniczący jury – Tomasz Fiałkowski – zaznaczył, że jest to książka reprezentująca trudny gatunek, składa się z niezwykle obrazowych próz poetyckich, które wspólnie tworzą spójną, zdyscyplinowaną kompozycję. To książka o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, o poznawani granic, o emocjach, śmierci, cielesności. Pozycja obowiązkowa.

Magdalena Grzebałkowska – “1945. Wojna i pokój.”

nike 2016

Magdalena Grzebałkowska, której książka “Beksińscy. Portret podwójny”, dzięki filmowi “Ostatnia Rodzina” znów pojawiła się na wyspach z bestsellerami w księgarniach, otrzymała nagrodę publiczności. Swoje zwycięstwo zadedykowała wszystkim kobietom w Polsce, w przede dniu strajku w obronie prawa do aborcji.

Wszystkim pisarkom, reporterkom, kasjerkom, prawniczkom! Żyjemy w trudnych czasach, kochane, musimy się trzymać, jutro zróbmy o, co mamy zrobić. (…) XIX wiek się skończył. Badania naukowe dowodzą, że kobiety mają mózgi i potrafią za siebie decydować.

mówiła laureatka, która po swoim przemówieniu otrzymała owacje na stojąco.

Weronika Murek – “Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”

nike 2016

Do nagrody Nike nominowane zostały także debiutanckie opowiadania Weroniki Murek. Zobaczymy w nich narrację dziecięcą, ludową, reporterską, poetyckość przeplataną z absurdem i odrealnioną przestrzenią. Przez wielu krytyków książka została określona jako jeden z najlepszych debiutów roku. Stawiamy na półce!

Maciej Płaza – “Skoruń”

nike 2016

Maciej Płaza – literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych i tłumacz – był jednym z faworytów, tym bardziej, że w tym roku otrzymał już Nagrodę Literacką “Gdynia” Nagrodę Kościelskich. Jest to również literacki debiut autora. I – jak kilka pozostałych nominowanych do Nagrody Nike pozycji – także odwołuje się do dzieciństwa. Tytułowy “skoruń” oznacza nicponia, głównego bohatera spędzającego dzieciństwo na Sandomierszczyźnie.

Dodaj komentarz

-->