„Moc ziół. Zielarki i ich sekretne przepisy” Sylwia Kawalerowicz

Zioła na zdrowie, dla ciała i na stole. Poznaj współczesne zielarki i ich autorskie przepisy.

Bylica piołun na poprawę trawienia, bez czarny na wzmocnienie, dziurawiec na uspokojenie skołatanych nerwów. Współczesne zielarki łączą naukową wiedzę z rytuałami i zwyczajami dawnych szeptuch i znachorek. Korzystają z akademickich podręczników i starych zielników miejscowych babek.

Zanurz się razem z nimi w parujące ziołowe kąpiele, przygotuj napary i nalewki na poprawę zdrowia, skomponuj swój własny krem z naturalnych składników, przyrządź smakowity i pożywny posiłek z dzikich roślin. Zwolnij, odetchnij, zadbaj o siebie w najbardziej naturalny sposób. Pomogą ci w tym rośliny, które rosną wokół nas, a z których niezwykłych właściwości często nie zdajemy sobie sprawy. Mijamy je podczas spacerów, nie zastanawiając się nawet, jakie niesamowite moce kryją się w ich liściach, kwiatach czy łodygach.

Poznaj najciekawsze polskie zielarki, ich sekrety i najlepsze przepisy. Dowiedz się, od czego najlepiej jest zacząć przygodę z zielarstwem, jak bezpiecznie korzystać z ziołowych preparatów, jak na co dzień skutecznie wspierać się ziołami.

Zielarstwo to wspaniała przygoda wymagająca jednak uważności i cierpliwości. Czasami droga prowadzi was przez drzwi pobliskiego sklepu zielarskiego, innym razem wiedzie na pola i łąki. Autorkę książki „Zielarki” poprowadziła na dzikie Pogórze Przemyskie, w tajemnicze Góry Sowie, lasy Beskidu Sądeckiego, na polne ścieżki Kaszub i Lubelszczyzny. Przez pracownie, w których u powały suszą się pęki ziół, przez kuchnie zastawione alembikami do destylacji, małe laboratoria w których półki uginają się od słojów z suszem i maceratami. Spotkała na swojej drodze bardzo różne kobiety, które łączy ogromna miłość i szacunek do przyrody oraz niesamowita wiedza na temat roślin i ich wpływu na nasze zdrowie, samopoczucie, kondycję psychiczną i fizyczną.

W książce autorka prezentuje sylwetki współczesnych zielarek oraz zdradza ich autorskie przepisy na napary, mieszanki, maści czy nalewki. Opowieściom o niezwykłych kobietach towarzyszy duża dawka praktycznej wiedzy o roślinach i ich zastosowaniu – w książce znajdziemy m.in. podzielone tematycznie zielniki opisujące działanie i zastosowanie 40 ziół oraz ponad 80 przepisów na ziołowe specyfiki.

 

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

-->